webForumDet fria alternativet

Får ingen bild!

Datorhårdvara

1 svar · 181 visningar · startad av M.Cheraghi

Medlem sedan juli 20015 107 inlägg
Frågan#1

Fick hem mina nya delar idag.

- Asus A8N-e
- Connect3D X800GTO
- A64 3000+

När jag startar datorn, drar alla fläktar osv igång, men ingenting händer, bildskärmen säger "no input" efter en stunds mekande beslöt jag mig för att koppla ur min SATA hårddisk och mitt trådlösa nätverkskort. Då fick jag bild på skärmen, och windows laddades osv och jag pillade lite i wondows, startade om datorn, och vipps samma fel. Får ingen bild öht, tangentbordets lampor lyser inte. Det känns som att jag inte kommer förbi BIOS stadiet.

Jag provade då att koppla ur alla enheter, förutom moderkort, grafik och processor. händer fortfarande ingenting. har provat att ändra slots på minnet, även det utan resultat. Första gången jag kom in i bios kollade jag hälsan på processorn och den låg på 29 grader på idle, så jag är inte direkt orolig att jag överhettat något.

Nätagget är ett Chieftec 360 watt, och man tycker att det borde orka dra grafikkort, moderkort och processor.

Vad kan felet vara?

Medlem sedan juli 20015 107 inlägg
#2

Jag plockade ut minnet, och torkade av kontakterna och stoppade tillbaka det, och nu har jag lyckats starta/starta om datorn utan problem.

264 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
124 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
134 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
127 ms — ändringar (db)