Hur stänger man av en iPAQ på korrekt sätt. Jag köpte en PDA med PocketPC iPAQ rz1710 med TomTom Navigator men fattar inte hur man stänger av den. Knappen uppetill är ju bara en stand-by knapp. OS:et är MS Windows Mobile 2003 SE
Varför ska du stänga av den? Duger inte stand-byknappen? Ta ut batteriet?
Jag har en Motorola A1000 som är en PDA mobil. Den kan inte jag stänga av, för den startar hela tiden av sig själv efter ett par minuter. Brukar istället ta ur batteriet.
Åfan, konstigt.
Men varför kan du inte ha den i standby-läget då?
Har en pocketpc (Ipaq 1940) med Tomtom, den är avstängd för jämnan och alla program ligger kvar ändå.
När jag trycker på avstängningsknappen ;)
Den här standbyknappen som finns högst upp på framsidan, då dör den helt och hållet, även om det kanske är nån typ av standbyläge.
Handdatorn är "avstängd" när man trycker av den med on/off-knappen? Så var det i alla fall på min gamla iPAQ och de Tungsten-modellerna jag kört. Det går så vitt jag vet inte att stänga av dem mer än så, förutom då att ta ur batteriet. Men det känns ju som ett mindre intressant koncept. ;)
255 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2