Intel Pentium 4, Celeron och AMD Sempron är inte lämpliga att ha i en bärbar dator, de drar för mycket ström och genererar för mycket värme.
Centrino är inte en processor, utan en certifiering som tillverkarna får använda om deras datorer har en viss uppsättning av processor, chipset och WLAN från Intel. Den processor som alltid används i Centrino-datorer heter Pentium M och är speciellt framtagen för mobilt bruk (inte att förväxla med Pentium 4M, Mobile Pentium 4 eller dylikt). Celeron M bygger på Pentium M men är en budgetmodell som saknar SpeedStep och har sämre prestanda.
Bland stationära datorer ses Athlon 64 som en ganska strömsnål processor, men för mobilt bruk finns en ännu strömsnålare variant som heter Athlon 64 Mobile. De allra bästa AMD-processorerna, sett ur mobilitetssynpunkt, är Turion. Den bygger på Athlon 64, men är ännu strömsnålare och finns för att matcha Pentium M. Vilken av dem som är bäst beror lite på vad man gör med datorn.
SpeedStep, PowerNow och Cool'n'Quiet är Intels och AMD:s olika namn på likvärdig teknik för spara ström, vilket leder till längre batteritid, lägre temperaturer och lägre ljudnivå.

