webForumDet fria alternativet

Problem med uppstart

Datorhårdvara

3 svar · 380 visningar · startad av karlj87

Medlem sedan mars 2004662 inlägg
Frågan#1

Hej!

Som synes på rubriken så stannar alltså min dator under uppstarten. Man hinner komma fram till "FujisuSiemens"-loggan, sen tar det stopp. Hur ska jag felsöka? Vad kan problemen vara? Dock så funkade det efter att jag startat om.

Tack på förhand!

Medlem sedan mars 2004662 inlägg
#2

Nu har samma problem dykt upp igen. Vad göra?

Tack på Förhand!

Medlem sedan jan. 20027 905 inlägg
#3

Testa att plocka ur allt som inte behövs för att datorn ska POST:a och se om problemet försvinner (dvs. behåll moderkort, CPU, CPU-kylare, en (1) minnesmodul, grafikkort och nätaggregat. Resten, inklusive alla instickskort, IDE- och SATA-kablar, plockar du bort från moderkortet).

Det kan även vara ett värmeproblem, kontrollera att temperaturerna inte är misstänkt höga, att alla fläktar snurrar ordentligt och att komponenterna inte är fulla av damm.

Medlem sedan juli 200246 inlägg
#4

Om du har skrivare anlsuten via USB så kan du testa med att inte ha den ansluten i datorn. Har råkat ut för samma sak när skrivaren eller kabeln börjar bli kassa.
Du ka prova att rensa bios.
Testa även att flasha biosen, spelar ingen roll om det inte fins nyare, på det sättet blir du av med ev skräp som kommit in där.

// Niklas

260 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
123 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
133 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
124 ms — ändringar (db)