webForumDet fria alternativet

Kvalitét på musen? MX1000!

Datorhårdvara

4 svar · 447 visningar · startad av Gardell

Medlem sedan juli 2002688 inlägg
Frågan#1

Hej!

Jag beställde förra veckan Logitech MX3100, med tangentbord och MX1000-musen.

Men jag tycker kvalitéten på musen är låg. Tumknappsdelen sitter väldigt löst, likaså scroll-delen med knapparna där, sitter oerhört löst och är rangligt plus att scroll-hjulet skramlar och känns löst (satt mycket bättre på min gamla MX700..). Plus att dynorna under är repiga som tusan. Samt att emblemet i nederkant är löst på ena sidan och ligger och skaver i handen. Ska det verkligen vara så här?

Någon som har MX1000, kan väl ta sig en titt och jämföra. Eller kan bara någon säga vad de tror?

Jag gjorde en liten filmsnutt, Divx-komprimering, 3MB:
http://www.gurkburk.net/mx1000.zip

Jag har pratat med Dustinhome, och de kan ta in produkten för testning, men om det ska vara så här så vill de ha en avgift på 250:-, vilket känns onödigt om det nu ska vara så här, men det tycker jag verkligen inte..

Tack på förhand. :)

Medlem sedan jan. 20027 905 inlägg
#2

Enklast är väl om du besöker en datorbutik och känner på ett demoexemplar? Har inte testat MX1000, men MX700 tycker jag känns gedigen i alla fall.

Medlem sedan juli 2002688 inlägg
#3

muskot skrev:

Enklast är väl om du besöker en datorbutik och känner på ett demoexemplar? Har inte testat MX1000, men MX700 tycker jag känns gedigen i alla fall.

Har ju inga datorbutiker här uppe i buschen. :l
Skulle väl vara onoff då, men där var jag redan innan jag beställde och ville känna, men de har bara såna som är inpackade.

Men jo, min MX700 var mycket gedigen. Där sitter då knapparna stabilt iaf.

Medlem sedan okt. 200349 inlägg
#4

Har både en MX700 och en MX1000 här, jag tycker båda känns lika gedigna, dock är min MX700 välanvänd, men jag har inte märkt några större färslitningar mer på plasten och gummibeläggningen. Dock ser den lite skum ut när du ruller med scroll-knappen, knappen runt den ser nästan uta att den följer med en knapp millimeter, så gör den inte på min. Då kanske tummknapparna sitter lite glappt, men det är marginellt, var svårt att de på filmen om det skulel vara mer glapp på din. :)

Medlem sedan juli 2002688 inlägg
#5

Tack för kommentarerna. Jag antar att jag kan skicka in den utan problem. :)

262 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
123 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
132 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
127 ms — ändringar (db)