---
title: "Oönskade 3d-effekter!"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/datorhardvara/130781-oönskade-3d-effekter"
topic: "Datorhårdvara"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/datorhardvara"
author: "reka1"
published: "2005-06-30T07:39:13.000Z"
updated: "2005-06-30T08:07:02.000Z"
replies: 1
views: 266
page: 1
pages: 1
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/datorhardvara/130781-oönskade-3d-effekter"
---

# Oönskade 3d-effekter!

## #1 — reka1, 2005-06-30T07:39Z

Mors!
Jag har nyligen fått "3d-effekt" på skrivbordet (se bild). Hur i hela världen får jag bort detta?

Jag har inga maskinvarukonflikter, ändrat till olika upplösningar,  nyaste drivrutinerna till grafikkortet samt dragit ner maskinvaruaccelarationen till noll.

Edit: Och såg nu att 3d-effektern inte fastnat på bilden. Konstigt :-/

Bilagor:

- [bild.jpg](https://www.webforum.nu/a/6846.jpg)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/130781

## #2 — Rikard, 2005-06-30T08:07Z

Några förslag:

Avmagnetisera skärmen (degauss).
Koppla bort kabeln mellan grafikkort och skärm och koppla dit den igen.
Kolla om det är någon kabel som går nära skärmkabeln, försök att separera dessa två.

Om inget av ovanstående fungerar skulle jag råda dig att pröva att byta kabel samt därefter byta skärm. Detta för att se om du kan utesluta någonting.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1638395

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/datorhardvara/130781-oönskade-3d-effekter
