webForumDet fria alternativet

Billigaste trådlösa lösningen

Datorhårdvara

3 svar · 321 visningar · startad av Mr. N.

Medlem sedan sep. 20025 506 inlägg
Frågan#1

Jag söker den billigaste lösningen för följande:
Jag har en dator med BeOS, den vill jag kunna Telneta till genom ett trådlöst nätverk, från min laptop (som redan har ett trådlöst nätverkskort).
Jag har funderat på att sätta trådlöst kort i BeOSdatorn, men jag är mycket osäker på vilka kort som stöds, jag hade lagom roligt att få igång det trådbundna nätverket. ;)
Men ett sådant har jag alltså och funderar nu på att sätta en trådlös router i änden av kabeln för att på så vis kunna koppla ihop datorerna. Jag ska ha det så billigt som möjligt (hastigheten är av lägsta prioritet), 11 mbps är väl bäst då?
Har kikat på D-links Di-514, hittade den för 595 spänn i en uppsalabutik.
Något förslag?

Medlem sedan sep. 20025 506 inlägg
#2

Eller går det att köra en accesspunkt direkt i änden på kabeln från BeOS-datorn? Provade en gång, men det funkade inte riktigt, ska kabeln vara korsad?

Medlem sedan jan. 20011 213 inlägg
#3

Mr. N. skrev:

Eller går det att köra en accesspunkt direkt i änden på kabeln från BeOS-datorn? Provade en gång, men det funkade inte riktigt, ska kabeln vara korsad?

Borde väl funka att göra så. Om du ändå inte ska flytta runt på BeOS datorn så kan du ju koppla upp den via kabel till trådlös router, och sedan accessera routern trådlöst från din andra dator...

Medlem sedan sep. 20025 506 inlägg
#4

Jo, precis så tänkte jag göra, grejen är att jag har en trådlös accesspunkt och då är det ju smidigt om jag inte behöver köpa en ny (eller en trådlös router) utan istället kan ta med mig den jag har. Ska ta ut BeOS-datorn till landet och låta den stå där, så tar jag med laptopen och accesspunkten när jag är ute.

263 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
134 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
126 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
134 ms — ändringar (db)