Ha... fick lös lite pengar så lite ny hårdvara ska det bli. Satsar på något "uppgraderingspaket", ny nätdel och grafikkort. Det som förbryllar mig mest är vilket grafikkort jag ska välja. Jag använder datorn främst till surfa och andra konotorsprogram. Så det behöver inte vara det senaste --> Jag söker ett hyffsat modernt grafikkort för max 1500 med passiv kylning. (Det kan tänkas att jag spelar någon gång per sekel ;) )
Jag kommer att sasta på ett AMD (athlon) XP eller AMD64 system, bra eller dåligt?
SATA eller inte? (ljudmässigt och värmemässigt)
Ser fram emot många bra svar efter helgen när jag återkommer..... ;) :)
Skulle jag köpa nytt idag och hade tillräckligt med stålar skulle det helt klart bli Athlon 64, även Athlon XP/Sempron är bra budgetalternativ.
SATA eller PATA spelar egentligen ingen större roll, i samma modellserie är diskarna lika snabba oavsett gränssnitt. Dock erbjuder SATA smidigare kablage och eftersom prisskillnaden är minimal kan man satsa på SATA om man ändå köper nytt.
Som grafikkort för max 1500 kr tycker jag att Radeon 9600 Pro/XT ligger bäst till. På dessa kan man montera Zalmans passiva ZM80D-HP eller Arctic Cooling VGA Silencer [länk]. Nackdelen med den är att den inte är passiv, fördelen är att den skickar ut varm luft ur lådan direkt samtidigt som den tydligen ska vara mycket tyst ändå. Sapphires Ultimate-serie en fabriksmonterad passiv kylare, men kostar mer än 1500 kr.
Hmm jag vill/orkar inte hålla på och pilla med speciallösningar för att få ett tyst grafikkort.... (det brukar bara bli sämre när jag "förbättrar" saker ;) )
Ny fråga: vilka grafikkort finns med passiv kylning, till en rimlig penning?
Eller ska fortsätta med mitt gamla Matrox G450 Dual Head (vilket jag inte tror fungerar med nyare moderkort)?
Hmm klurigt det där med grafikkort... Får se vad jag har kvar när bilen är besiktigad. Så kanske jag kan köpa ett lite dyrare kort. Hur som helst så tor jag att jag satsar på ett AMD Athlon 64 system, om inte Intel släpper något revolutionerande till humana priser inom ~3 veckor ;)
261 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.1dc6f849