---
title: "XENIUM bra eller dåligt?"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/datorhardvara/106174-xenium-bra-eller-dåligt"
topic: "Datorhårdvara"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/datorhardvara"
author: "Coccozz"
published: "2004-06-24T12:54:51.000Z"
updated: "2004-06-30T23:39:37.000Z"
replies: 3
views: 237
page: 1
pages: 1
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/datorhardvara/106174-xenium-bra-eller-dåligt"
---

# XENIUM bra eller dåligt?

## #1 — Coccozz, 2004-06-24T12:54Z

Hej!
Jag är lite n00b på området med moddade xbox, men önskar köpa ett chipp till min älskling, främst för att jag längtar efter att få en mini HTPC. :P 
I vilket fall så vill jag då ha ett chipp som jag kan växa i dvs. ett ganska bra chipp, dock inte för krångligt att installera i xboxen, så mina ögon har fallit på XENIUM med lödfri adapter. 
Finns det någon här som har erfarenhet av ett XENIUM chipp, hur det funkar och hur det är att installera.

/Vet ej om detta är rätt forum. Om inte så får väl de underbara moderatorerna rätta till efter en slarver som mig.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/106174

## #2 — bassebhu, 2004-06-24T13:09Z

Re: XENIUM bra eller dåligt?

> **Coccozz skrev:**
>
> /Vet ej om detta är rätt forum. Om inte så får väl de underbara moderatorerna rätta till efter en slarver som mig.

japp, min hedersvärda uppgift här i världen :e 

Tråden flyttades från Cafét.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1375227

## #3 — snajgel, 2004-06-24T14:10Z

Själv kör jag xecuter 2 men det e lite gammalt har jag hört... 
kolla psxcare's forum --\> <http://forum.psxcare.com/support/> där finns mycket info när det gäller moddning av xbox och andra consoler!

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1375256

## #4 — erka, 2004-06-30T23:39Z

Jag har också xecuter 2 pro, fastlött. Jag satte in ett XBIT i syrrans xbox för någon månad sedan och det var lite bökigt, men efter en timmes meckande och en "bluebios" så funkade det. Rätt jobbigt å hitta rätt kontakt med moderkortet och chippet, det är inte direkt stora punkter man ska fästa chippet mot, he he.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1377856

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/datorhardvara/106174-xenium-bra-eller-dåligt
