webForumDet fria alternativet

datorn är död.

Datorhårdvara

15 svar · 579 visningar · startad av wooster

Medlem sedan mars 20012 635 inlägg
Frågan#1

Hejsan. min dator hemma var helt död i morse när jag skulle starta upp den. öppnade burken för att kolla om nån kabel hade lossnat eller så men allt satt på plats.

igår kväll när jag satt och grejade så började det åska. vi första knallen stängde jag av datorn och drog ut alla sladdar från väggen. Imorse när jag skulle starta upp den så gick det inte.
det enda som hörs är ett surrande ljud inne i burken.

den är död helt enkelt.
är det så att datorn har dött av åskan eller finns det andra orsaker som kan ha spelat in?

det var bara en knall som hördes innan jag "isolerade" datorn från ström och så.

är jag tydlig med vad jag menar?

Tacksam för svar

/Niklas

Medlem sedan juni 200010 432 inlägg
#2

Risken är ju uppenbar. Isf kan det eventuellt vara BIOS som fått sig en snyting iom att datorn fungerade strax efter smällen men sen vägrar boota (som jag fattar det) BIOS. Är det hårdvara som smällt så tror jag att burken skulle dött under drift.

Medlem sedan okt. 200145 inlägg
#3

Jag skulle börjat med att kontrollera att alla sladdar sitter i både skärm och datorn. Kan ju vara så att du helt enkelt glömt att sätta in sladden för skärmen som exempel. Har hänt mig att jag glömt det efter att dragit ur sladdarna när jag märkt att det åska.

Medlem sedan jan. 20027 905 inlägg
#4

Men "surrande ljud" menar du att fläktar och hårddiskar snurrar igång normalt, eller?

Medlem sedan mars 20012 635 inlägg
#5

inga fläktar eller hårddiskar.
direkt när jag kopplar på strömbrytaren som finns bak på datorn.

Medlem sedan sep. 20014 781 inlägg
#6

Har pratat med wooster på msn lite och frågat och så.

Det jag kom fram till att det kommer kräm i ledningen in till lådan i sig, dock är det som alltid nätaggregatet som ger ut kräm till övriga lådan i så gott som alla system.

Det jag föreslog var att han skulle kontrollera huvudkontakten på moderkortet och kontrollera om det är någon kräm i dess håligheter, samt även de övriga kablarna till enheterna han har.

Tyvärr verkar det som de i hemmet inte innehar en voltmätare(vet inte med det är korrekt benämning) som kontrollerar ledningar och uttag vid installationer osv. som elektriker använder. Jag äger tyvärr ingen själv.
Detta för att kontrollera om nätaggregatet fått sig en däng på något mystiskt(?) viss.

Då undrar jag, finns det något annat sätt att kontrollera nätaggregatet än det jag föreslog ovan? Vad jag vet så innehaver han 1st nätaggregat och kan inte kontrollera moderkort mm om det tagit skada(?).

Medlem sedan jan. 20027 905 inlägg
#7

wooster skrev:

inga fläktar eller hårddiskar.
direkt när jag kopplar på strömbrytaren som finns bak på datorn.

Vad är det som ger i från sig det surrande ljudet, då?

Selle skrev:

Då undrar jag, finns det något annat sätt att kontrollera nätaggregatet än det jag föreslog ovan? Vad jag vet så innehaver han 1st nätaggregat och kan inte kontrollera moderkort mm om det tagit skada(?).

Om man kopplar den gröna sladden från nätaggregatet till en svart (jord) kan man starta aggregatet utan att det är anslutet till moderkortet.

Medlem sedan aug. 20039 340 inlägg
#8

Funkar inte skärmen heller?
Risken finns ju då att något är fel med själva uttaget (Eventuellt säkring eller jordfelsbrytare.)
Prövat att koppla in en lampa eller vadsomhelst bara för att kolla att det finns i kontakten?

Medlem sedan sep. 20014 781 inlägg
#9

Har varit hemma hos wooster med ett äldre nätaggregat jag har här och burken rulla fint, det var alltså nätaggregatet som jag misstänkte från första början. Det med åskan var en ren slump bara, hade inte påverkats av det utan nätaggregatet hade dött.

Det kommer inföskaffas ett nytt snarrast kan meddelas från wooster. :)

Medlem sedan juni 200010 432 inlägg
#10

Slump och slump.. nätdelen innehåller viss "logik" den med så visst kan den ha tagit skada vid åskan, men felet var ju lite udda, om man säger så, om man har åskan i åtanke.

Medlem sedan mars 20016 260 inlägg
#11

Har du bara rykt ut sladden när datorn var igång så kan det ta skada. Sen kan ju åskan ha smällt nätagget, den brukar liksom ta smällen. Har man otur går det ju vidare in i allt annat.

Medlem sedan sep. 20014 781 inlägg
#12

Enligt woosters far så har burken bara blivit mer och mer segstartad. Och till slut verkar den ha gett upp.

Medlem sedan juni 200010 432 inlägg
#13

Men ett sånt fel borde inte ha med nätdelen att göra.

Medlem sedan mars 20016 260 inlägg
#14

Nä där får jag nog hålla med PeW, om han inte seg menar att fläkten har börjat låta mer eller något sånt :)

Medlem sedan sep. 20014 781 inlägg
#15

Det bästa vore om wooster själv skrev vad som sagts. :)
Dock har han mycket att stå i jobbet så mycket dator blir det inte då.

Medlem sedan mars 20012 635 inlägg
#16

hej hej alla, nytt nätagregat inföskaffat nu och datorn lever igen.
jag tror att det har varit utslitet, efter x antal misslyckade klockningsförsök så kan mitt 6 år gamla nätagregat gett upp.
men det är ju ännu oklart om det kan ha berott på åskan eller ej.

Funderar på att öppna det gamla nätagregatet och kolla om nåt ser funky ut där inne.

men nu är allt löst nu ivf

281 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
119 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
148 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
130 ms — ändringar (db)