SsilfverMedlem sedan apr. 200312 679 inlägg Hey!
Jag tänkte flytta ner min dator i källaren hos mor in på mitt rum där.
Och då tänkte jag att man kunde ha chassit utanför rummet, och sedan dra kablar in till rummet för att slippa värmen och så vidare.
Men då har jag lite kabelproblem:
Förlängning till skärm vet jag finns.
Lika så till min usb-mus.
Elsladdar är inte heller något problem.
Men hur ska man förlänga ps/2-sladden?
Finns det något sånt? I så fall om ni vet vart man köper det får ni gärna skicka lite länkar och så. :)
Eller måste man investera i ett usb-tangentbord? :L
Mvh
ps. Var inte säker på vart tråden skulle placeras, så om det inte står rätt till får någon moderator gärna flytta tråden. ds.
MMattiMedlem sedan dec. 19996 592 inlägg SsilfverMedlem sedan apr. 200312 679 inlägg
Matti skrev:
http://www.datorbutiken.com/se/default.php?artId=DEL-46M
Ja men titta. Vad bra. Men någon butik där man slipper betala frakt då? Biltema, teknikmagasinet, Kjell & Co? Ska kolla runt där.
SsilfverMedlem sedan apr. 200312 679 inlägg Ps/2- och VGA-kabel från Kjell & Co. Två i en. Perfekt. á 299kr
USB-kabel 5 meter á 229kr
Sammanlagt 528kr. Är det inte lite dyrt?
r/ Vad är det för skillnad på Biltemas och den jag la i länken ovan? Förutom att det är ps/2 på den. På biltemas hemsida skriver dom så här:
Monitorkablage HQ, VGA
Högkvalitetskabel för användning mellan monitor och grafikkort. Säljes i två längder.
Är den på Kjell sämre?
DrydenMedlem sedan aug. 200218 625 inläggTråden flyttas från Caféet.