webForumDet fria alternativet

Antivirus för OSX

Datasäkerhet

9 svar · 374 visningar · startad av lejzer

Medlem sedan juni 2002263 inlägg
Frågan#1

Någon som kan rekommendera något bra antivirusprogram för OSX? Inte för att merparten av virusen drabbar MAC, men ändå :)

/ Martin

Medlem sedan juni 20014 290 inlägg
#2

Symantec har en version för X som fungerar (tror jag, den har inte fångat något ännu av någon anledning :) )

Medlem sedan jan. 200323 inlägg
#3

Du behöver inte jaga ihjäl dig, efter 10 års macanvändning har jag ännu inte fått något virus. Känner faktiskt inte till någon som har fått något virus heller.

En fördel med låg marknadsandel - ingen som känner sig manad att skriva och sprida virus.

Medlem sedan dec. 19996 588 inlägg
#4

Virex finns ett annat program, inte för att jag använder det ofta, men det följde med mitt .Mac-konto så jag laddade ner de gratisprogram Apple ger bort när man tecknar ett .Mac-konto:

http://www.mac.com/

Medlem sedan aug. 20004 638 inlägg
#5

Linus skrev:

Du behöver inte jaga ihjäl dig, efter 10 års macanvändning har jag ännu inte fått något virus. Känner faktiskt inte till någon som har fått något virus heller.

Jag har fått virus ett par gånger. Men det var nån gång i mitten av 90-talet och löste sig med Disinfectant.. :p

Medlem sedan juni 2002263 inlägg
#6

Jag tackar för era svar.

Det är en policyfråga, även om det inte kommer så många virus för mac.

Såg även att Norton Antivirus 9 fungerar för OS X.

Tack för hjälpen

Mvh

Martin

Medlem sedan juni 20014 290 inlägg
#7

Jag har fått några virus på mac'ar under åren, men det har alltidvarit macrovirus i worddokument. Så virus på mac finns men det är inte vanligt.

Medlem sedan juni 20036 inlägg
#8

En liten varning när det gäller iaf Norton antivirus program, så konfliktar det väldigt bra med InDesign 2.x vilket resulterar i extra många onödiga krashar av InDesign samt att andra konstigheter kan uppstå så som att snabbtangenter slutar att fungera m.m.

/mvh Zoran

Medlem sedan nov. 200077 inlägg
#9

Använder också Virex .Mac-varesion. det har i och för sig fått blandad kritik på versiontracker, men jag tycker det funkar precis som jag vill.

Har kört trialversionen av Netbarrier i 10.2.6. Gör inte det, om inte den senaste uppdateringen uttryckligen säger at den är klar för 10.2.6. Jag var tvungen att till sist formattera om hårddisken och installera om OSX. Visserligen försvann troligen alla eventuella virus, men på ett lite drastiskt sätt kan man nog påstå.

Men det kanske är tillrättat i den version man kan ta ner nu.

Medlem sedan dec. 19996 588 inlägg
#10

Man kan ju prova .Mac gratis i 3 månader, så det kan ju vara läge att också då prova Virex. https://www.mac.com

264 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
128 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
134 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
128 ms — ändringar (db)