webForumDet fria alternativet

Trojaner, maskar, spyware och virus

Datasäkerhetur Datasäkerhet

4 svar · 252 visningar · startad av plelkes

Medlem sedan mars 2002823 inlägg
Frågan#1

Hej på er denna söndags em.
Jag har ngra frågor som jag inte blir klok på:
Jag använder mig nu av Norton Antivirus 2001, som jag regelbundet uppdaterar(senast 21/3-03). Dessutom har jag Norton som branvägg. Ändå hittas det möjliga ("possible spyware) spioner på min hårddisk...

Följande frågor har jag:

  1. Hjälper brandvägg mot maskar, trojaner och spyware?
  2. Vilken skillnad på skyddet blir det om jag köper Norton Antivirus 2003, jämfört med nu när jag ca 1 gång i veckan uppdaterar virusdefinitionen
  3. VIlken/vilka skydd rekomenderar ni mot trojaner, maskar och andra spyware? ( känner till adaware, pestpatrol, spybot..)
Medlem sedan juni 200010 432 inlägg
#2

1 & 2:
Det finns ingen brandvägg eller AV som är idiotsäkert. Däremot är de bra verktyg för att begränsa möjligheten till intrång och virus. Till syveneogsist är det alltid du som användare som bör ha koll, med hjälp av verktygen.

Spyware följer oftast med ett program du installerar (spel, ftpklient eller liknande) och då är det du som användare som lagt in något innanför brandväggen. Antivirusprogrammen har ingen koll på spyware om de inte är reggade i den databas som programmet använder sig av.

Att uppdatera AV:n ofta är nödvändigt.

3. Norton duger utmärkt mot kända virus & maskar.

Medlem sedan mars 2002823 inlägg
#3

Tack för ditt svar PeW,

så du tycker att jag skall fortsätta att ha branväggen?
Och skall jag regelbunden skanna med adaware 6?

Medlem sedan juni 200010 432 inlägg
#4

Jo :)

Medlem sedan apr. 200316 inlägg
#5

PeW skrev:

3. Norton duger utmärkt mot kända virus & maskar.

Är själv allergisk mot Nortons brandvägg, suuger sysresurser. Zonealarm tycker jag är helt ok.. Men detta är väl en smaksak.

En användare som ännu inte lärt sig hur Zonealarm funkar kan tycka denna är lite knölig i början, men man får igen det när man väl satt sig in i hur det funkar..

130 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.4bcf49fe
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
127 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)