webForumDet fria alternativet

Spionprogram eller vad???

Datasäkerhetur Datasäkerhet

5 svar · 495 visningar · startad av Annette

Medlem sedan apr. 2001129 inlägg
Frågan#1

Har fått två (vad vi vet) konstiga program i datorn. Ingen har lagt in dem... Kan ha kommit när barnen varit på Lunarstorm eller spelat Diablo via Battlenet.

I alla fall så heter filerna Alianz (ikonen ser ut som en alian) och det andra heter Wowexec (med bla en fil som heter test.exe). De kördes i bakgrunden den dag vi upptäckte dem och den dagen hade barnen varit ute på både Lunarstorm och Battlenet. Dagen efter var det intenetförbud och då kördes inte programmen.

Tilläggas kan att vi kör Norton Security på datorn och den är kopplad via en router till internet.

Medlem sedan maj 20023 372 inlägg
#2

Om Wowexec.exe, hoppas källan är tillförlitlig:

wowexec.exe: This is as process that is fired off to help "translate" interrupts, etc for 16 bit applications. If you see this process running, you are doing just that, running old applications or a DOS/command line/console window applications. Try and seek out "updated" software.

Källa: http://www.blackviper.com/WinXP/strangeservice.htm

Den andra kanske någon annan vet.

Medlem sedan apr. 2001129 inlägg
#3

Pellefant, gäller det bara XP som det står på sidan, eller gäller det även andra op-system? Vi kör nämligen win2000. Kan inte hitta något på sidan om det.

Medlem sedan maj 20023 372 inlägg
#4

Annette skrev:

Pellefant, gäller det bara XP som det står på sidan, eller gäller det även andra op-system? Vi kör nämligen win2000. Kan inte hitta något på sidan om det.

Jag vet tyvärr inte och hittar ingen info om det. :(

Någon annan...?

Medlem sedan juni 2000841 inlägg
#5

Japp det är en virtual machine som gör att 16bit apps kan köras på 2000/XP osv..

Medlem sedan apr. 2001129 inlägg
#6

Exakt vad gör detta program? Det ville nämligen inte stängas av så vi kunde stänga datorn. Vi var tvugna att stänga det via aktivitetshanteraren.

Någon som vet något om det andra programmet (Alianz)?

137 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.b746b907
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
135 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)