webForumDet fria alternativet

F-secure hängt sig - Norton?

Datasäkerhet

1 svar · 175 visningar · startad av koltrasten

Medlem sedan okt. 2002272 inlägg
Frågan#1

Hej!
Jag har sedan fyra år tillbaka haft F-Secure Antivirus i min dator. Det programmet kom med min gamla dator och sedan dess har jag haft programmet i datorn.
Nu har jag ny dator - Win ME.
Nu, de senaste veckan, har jag märkt att det kommer upp den gamla vanliga Windows-felrutan att programmet avslutas. Problemet med F-Secure är också att den meddelar inte när jag får nya antivirusuppdateringar (använder Backwebb till uppdatering).

Till min nya dator medföljde det Norton Antivirus 2002. Bör jag installera det istället?
Är programmet stabilt, jämfört med F-Secure.

Har ni någon aning om varför F-Secure pajjat?

Medlem sedan mars 20002 520 inlägg
#2

Du kör inte senaste versionen, det har precis kommit nya uppdaterinagar av F-Secure virusdefinitionsfiler dessa är inte kompatibla med senare verisoner av f-Secure. Det är nog därför du har problem.

Som hemanvändare har det inte så stor betydelse vad du kör in för program, trivs du med fsav så ta och avinstallera det och ta hem nya versionen 5.4 med hotfix 1.

252 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.e96017d9
123 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
126 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
123 ms — ändringar (db)