webForumDet fria alternativet

Skumt som fan i högtalare

Datasäkerhet

4 svar · 276 visningar · startad av AG

Medlem sedan mars 20001 266 inlägg
Frågan#1

Har aldrig varit med om nåt liknande.
I bakgrunden, ur mina högtalare hör jag sprak som pratar tyska. Trodde det var något med uppkopplingen och startade om datorn, så fort den fick ström igen började knasstret.
Verkar ju som man fått in nån radiokanal på nåt jävla konstigt sätt, är knappt hörbart, men det sprakar.

Någon som har varit med om nåt liknande, ljudet ändras ej om jag använder några av ljudkontrollerna i datorn, utan jag måste fysiskt reglera ljudet via ett rullhjul, nån som vet vad som händer?

Andreas

Medlem sedan jan. 2001795 inlägg
#2

Kan vara så att dina kablar till högtalarna är av en tillfällighet av en sån längd att de tar in radiosignaler. En annan längd på kabeln eller en skärmad variant löser nog problemet.
Tror att du kan få mer hjälp i detta ämne om det blir flyttat till elektronik alternativt hårdvaruforumet.

Medlem sedan mars 20001 266 inlägg
#3

Har aldrig varit med om det förr, har haft denna dator ett år.

Andreas

Medlem sedan jan. 2001795 inlägg
#4

Kan ju vara så att det flyttat in nån radioamatör med tyska språkkunskaper i närheten

Medlem sedan dec. 19995 718 inlägg
#5

Eller att vädret varit gynnsamt för radiovågor. Olika temperaturskikt i luften kan göra att radiovågor reflekteras i skikten och når längre.

262 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.1dc6f849
119 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
137 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
121 ms — ändringar (db)