In any case the wind-up is simple: a malformed request can crash or even lead to the exploitation of your Apache server depending on the version, and there is not yet a comprehensive fix. ®
Men fixen finns ute nu i.a.f. Relativt snabbt får man ändå säga (finns ju leverantörer, vars namn jag inte nämner här, som dröjt bra mycket längre än så). :)
Version 2.* håller fortfarande på att utvecklas även om den är relativt stabil och bättre support för Win32 system.
Det stämmer inte 2.x är släppt i skarp release sedan ett tag tillbaka, naturligtvis är det den du ska köra på Windows 2000, 1.x versionerna är fruktansvärt dåliga på Windows.
Version 2 har problem med PHP motorn, ex. det var inte förän 2.0.36 många kunde starta httpd med php enablat, kör själv den just nu och det går inte att köra en reload (för att läsa ändringa i configfilen) på den utan man måste starta om httpd.
Och ver. 1 fungerar alldelse utmärkt på dom platformar jag kör den på, vilka är Solaris och Linux!
Men det beror ju på att PHP inte är skrivet för att köras i en multitrådad omgivning, inte på att Apache 2 är instabil. Inte för att det gör saken bättre, men om man inte använder PHP kan man köra v/2.