Min sekreterare fick imorse ett mail från vår resebyrå med ämnet "Some shit for you" och "Some funky things for you" med en bifogad fil.
Eftersom hon vet att man inte ska öppna såna "konstiga" filer så gjorde hon inte heller detta utan markerade bara mailet i Outlook Express så att hon kunde förhandsgranska det. Det kom ju trots allt från någon hon känner.
Då kördes ett program igång som tydligen skickade iväg samma mail till alla kontakter i hennes adressbok.
Det konstiga var att det inte fanns nån bifogad fil fastän att det var ett litet gem bredvid mailet som betyder just "Bifogad fil".
Kan man dölja filer så eller hur gick detta till? Man såg ju klart och tydligt hur ett program startades så fort man förhandsgranskade mailet.
Det är faktiskt ganska konstigt att många ger råd som går ut på att aldrig öppna mail från någon man inte känner när man faktiskt bör vara lika försiktig med mail från de man känner med tanke på följande:
Då kördes ett program igång som tydligen skickade iväg samma mail till alla kontakter i hennes adressbok.