Brandväggen stoppar ibland ett försök för min burk att ansluta till upgrade.newdotnet.net där jag hamnar på en sida med en hänvisning till http://www.new.net - vad fanken är det?
Kikade i Lägg till/ta bort program och där ligger mycket riktigt New.net Application... :l
Har det nån egentlig funktion och kan jag ta bort det? Jag har inget som helst minne av att ha installerat nåt sånt...
Utan att ha provat att "enabla" min browser för dom "nya" topp domänen dom säger sig stödja så misstänker jag att det är något som gör att du kan besöka dom domäner dom reklamerar för(.law, .golf, .xxx o.l.)
Tvivlar på att det gör något om du tar bort det.
------------------
/frankof
Respektlös??!! Jag?!, Nej det är värre än så, förakt kallas det!!
new.net är en spyware... som segar nner ditt internet som tusan.. för att en spyware känner av varje gång om du använder internet sen skickar den en massa saker hela tiden.. om du vill ta bort spywaren på din data gå in på ad-aware's hemsida o ladda hem ad-aware...kommer inte ihåg hemsidan men du kan ju allti söka på alltavista efter Ad-aware