---
title: "Microsoft: Security Essentials typ sämst, bör man byta?"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/datasakerhet/186199-microsoft-security-essentials-typ-sämst-bör-man-byta"
topic: "Datasäkerhet"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/datasakerhet"
author: "xtreme"
published: "2011-02-26T23:56:17.000Z"
updated: "2011-02-26T23:56:17.000Z"
replies: 0
views: 1652
page: 1
pages: 1
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/datasakerhet/186199-microsoft-security-essentials-typ-sämst-bör-man-byta"
---

# Microsoft: Security Essentials typ sämst, bör man byta?

## #1 — xtreme, 2011-02-26T23:56Z

Sedan en 1 år gammal tråd här om Microsoft: Security Essentials har jag kört det och tycker att det funkat bra (trots att MS och säkerhet kanske inte rimmar så bra). 

Läste detta: <http://www.idg.se/2.1085/1.365534/stort-test-har-ar-basta-sakerhetsprogrammen>

Hela resultatet: <http://www.av-test.org/certifications?order=protection_asc&lang=en>

Nu kör jag ifs win 7 och inte Vista men Microsoft: Security Essentials ligger näst sämst på Protection. Dock kan jag säga att ex många som fått väldigt högt i användarvänlighet har jag inte alls upplevt som speciellt användarvänliga (har testat senaste versionen av programmet). Så man frågar sig lite ang tillförlitligheten på testet.

Anser ni att det är väldigt osäkert med Microsoft: Security Essentials?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/186199

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/datasakerhet/186199-microsoft-security-essentials-typ-sämst-bör-man-byta
