webForumDet fria alternativet

Stoppa pressarna: Phishingattack mot Nordea igen!

Datasäkerhetur Datasäkerhet

32 svar · 1 651 visningar · startad av :stefan:

Medlem sedan apr. 200015 687 inlägg
Frågan#1

Japp, i morron kommer det väl stå i tidningarnas webupplagor och med feta rubriker i pappersupplagorna på torsdag... ;)

Nordea skrev:

God dag, bäste kund!
För Nordea har sommar 2006 blivit en av de mest fulla med illegala operationer. Det blir allt oftare att den konfidentiella informationen om våra kunder intresserar svindlare. Det är rätt många som vänder sig till oss för att vi skyddar deras konto mot förlust av pengar.

På grund av det förklarar Nordea nästa månad för månaden av fraudkamp. Fram till 1 September skall alla våra kunder aktivera den nya kontosäkerhetssystemet. Vi har genomfört ett stort arbete för att förbättra det. Systemet har blivit kontrollerat av ledande specialister inom e-betalningssytemen och alla oberoende expeterter har redan bekräftat dess fullvärdighet vad gäller fraudbekämpning. På grund av att dessa uppgifter kan användas av kriminella, piblicerar vi inte dem i öppna källor.

Du har blivit slumpmässigt vald som deltagare i systemets avslutningsprov. För tillfället föreslår vi att Du klickar på länken http://app.nordea.se/login/security.html och genom en vanlig inloggning till Internet-banking aktiverar det nya säkerhetssytemet. För tillfället kan Du märka vissa förbiseenden medan Du arbetar. Vi vet att de finns, och ber Dig därför att inte ge oss någon tillägginformation om problem som har uppståt, vi skall lösa dem på egen hand.

Vi skall uppmärksamma Dig att från och med september blir Du tvungen att använda det nya säkerhetssystemet i alla fall, annars kommer Dina konton bli blockerade tills Din fulla personliga identifikation är klar. Därför föreslår vi att Du så snart som möjligt börjar tillämpa de nya säkerhetsstandarderna.

Med vänliga hälsningar,
Nordea fraudkampavdelningen

De är ju inte lite fräcka... :e

Medlem sedan maj 20053 911 inlägg
#2

Men hallå, chansen att lyckas kan ju bara inte finnas... "expeterter", "piblicerar" m.m.
Jösses vilka spån...

Medlem sedan juni 20006 032 inlägg
#3

Fick nyss mailet till två av mina epostadresser.

Måste säga att det var det bäst gjorda phishing försöket hittills.

Medlem sedan nov. 20018 492 inlägg
#4

Haha! :e

Medlem sedan aug. 200623 inlägg
#5

Vässar de språket lite till så faller nog folk för det i större utsträckning. Men för mig så är det lite uppenbara fel, samt att länken är helt vild :)

Undrar om det uppstår grejer nu när föreningssparbanken byter namn till swedebank. Det borde kunna utgöra grunden för phishing när det är lite förvirring om vad som händer.

FSB har dosa, har nordea det eller hur funkar det. Är dosan en säkerhet egentligen.

För jag får för mig att bankerna lägger enorma summor på att ersätta förluster, för det är billigare än att förlora alla kunder om det kommer ut att alla blir bestulna hela tiden. Men jag tror allt är konspirationer, jag är manusförfattare :)

Medlem sedan maj 20053 911 inlägg
#6

Hehe, var tvungen att testa, jag fyllde i lite bluffuppgifter och kom till en sida där det bara stod "OK".
Egentligen skulle alla skicka in lite olika uppgifter. :OO
Borde hålla idioterna sysselsatta en stund. Fast tänk om man lyckas slumpa fram riktiga uppgifter... :e

Medlem sedan sep. 20011 722 inlägg
#7

Oj, den där var i jämförelse med tidigare mail riktigt bra!
Jag tror att många kommer att falla för det, tyvärr.

Medlem sedan nov. 20016 480 inlägg
#8

Jag föll flera gånger. Visserligen så har jag inte nordea och hittade på inloggningsuppgifter, men lite jobb måste de ju få också :D

Medlem sedan juni 20006 032 inlägg
#9

Så var det dax igen. Ett nytt mail kom idag.
Undrar hur många som går på det den här gången.

Käre användare

Vår bank följer regelbundet senaste prestatinerna inom kampen mot nätbedrägeri och vidtar förebyggande åtgärder i syftet att nå det bästa möjliga kundskyddet mot nätövergrepp. Från och med i morgon ska systemet av kundkontoåtkomst genomgå till koderingen med flytande punkt. Det innebär att Ditt lösenord och användarnamn inte ska förändras, men ska skrivas annorlunda inom systemet. Det enda villkoret - Du behöver att skriva den ursprungliga nyckeln som ska generera koderingen vidare. För detta behöver Du att trycka på länken i det här brevet och fylla i tillgångskoden och ID i motsvarande fälten. Efteråt kan Du avsluta kontooperationen.

Tack för stödet, vi ser fram emot ett gynnsamt samarbete

http://app.nordea.se/login/security.html

Förstår att dom ser fram emot ett gynnsamt samarbete. :e

Medlem sedan mars 20023 686 inlägg
#10

Pedda:

Lust att vidarebefodra det e-postmeddelandet till mig på: ...bort.

Medlem sedan juni 20006 032 inlägg
#11

ska ske

Medlem sedan mars 20023 686 inlägg
#12

Pedda skrev:

ska ske

Hmm, det kan hända att spamfiltret stoppar mailet. Du kan testa att skicka till Tog bort adressen nu, fick mailet istället. :r

Medlem sedan juni 20006 032 inlägg
#13

ok, jag gör ett nytt försök

Medlem sedan nov. 200013 890 inlägg
#14

Heja Nordeas "fraudkampavdelningen"! :e

Medlem sedan feb. 200112 078 inlägg
#15

Web-Tor skrev:

Heja Nordeas "fraudkampavdelningen"! :e

Låter som ett segment inom Hitler-tysklands alla härliga förband.

Medlem sedan mars 20023 686 inlägg
#16

Kul att leka detektiv iaf

Medlem sedan feb. 200112 078 inlägg
#17

De ligger ju verkligen på nu alltså! I kölvattnet för de mindre seriösa (eller "de klantiga") kommer nu de mer seriösa (eller de mindre klantiga) med nya försök.

Det här var nog det mest seriösa jag sett än så länge.

Mail från "Nordea" skrev:

Käre användare
I samband med ökningen av antalet försök av olovlig bankkontoåtkomst har vår banks ledning tagit beslut om hela "Online banking”-systemets övergång tll den nya generationens plattform, som kommer att garantera 100 % säkerhet och diskretion för våra kunder samt deras konton. Ett unikt skydd mot viruser och olika skadliga program.

Allt Du behöver göra är att bekräfta att Ditt konto är redan registrerat på denna plattform.

För detta behöver Du helt enkelt att trycka på den här länken och fylla i Din användarnamn och lösenord.
Inga andra operationer beh?vs!!! Vi ber om ursäkt för möjliga olägenheter och hoppas på förståelse och vidare samarbete.

Support Team

http://app.nordea.se/ssl/security.html

Den egentliga URLen för ovanstående fusk-URL är http://82.76.142.37:8081/sitemod/default/portal.aspx/login/pid=2000000/index_php/index.php.

Men å andra sidan, saker som t.ex. tre direkt efterföljande utropstecken, stavningen av ordet "viruser" och felstavat "till" (tll), kanske gör de här killarna (?) till lika stora klantarslen som alla de andra. ;) :OO :stud

nicetrysuckers.jpg
Medlem sedan juli 20011 222 inlägg
#18

Ojsan! Texten var ju nästan korrekt denna gången! De lär sig. :)

Medlem sedan apr. 200312 679 inlägg
#19

Jag förstår inte hur svårt det kan vara att skriva en korrekt stavad text. Är alla phiskare dyslektiker? :o

Medlem sedan sep. 20005 700 inlägg
#20

Här är ett annat exempel:

Kära kund,
Nordea tekniska serviceavdelning håller på att utföra en planerad uppgradering av mjukvaran för att förbättra servicekvaliteten åt bankens kunder.

Vi ber dig att börja proceduren för att bekräfta dina bankkontodetaljer.
Klicka på länken, som du hittar i slutet av det här e-postmeddealndet, för att göra detta.

http://app.nordea.se/cprocedure_id014480077/widecarea.aspx

Copyright 2007 Nordea

Den faktiska URL:en: http://app.nordea.se.cprocedure_id2270365995.tokretweb.hk/widecarea.aspx/
Sajten verkar gå till Korea.

nordea.jpg
143 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.25f56b17
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
141 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)