webForumDet fria alternativet

Få tag på ngt lämpligt virus

Datasäkerhet

26 svar · 861 visningar · startad av yerkin

Medlem sedan dec. 2001423 inlägg
Frågan#1

Vet inte i vilket forum jag ska ställa denna frågan, så jag lägger den här.
Är lite arg, då jag idag fick veta ngn person har tagit kontakt med min dotter och pratat om modelljobb.
Varför arg??
Jo, personen ifråga hade börjat fråga om min trettonåriga dotter kunde tänkas ställa upp på modelljobb, hur "villig" hon var att ställa upp på typ underklädesjobb m.m OCh om hon kunde posera lite framför webbkameran..
Allt detta mycket sent igårkväll....

Misstänker starkt att detta inte är seriöst, och nu tänkte jag se till att personen iallfall inte kontaktar min dotter mer.

Så nu till min fråga. Vart kan man få tag på ngt lämpligt virus, som min dotter/jag kan skicka till personen ifråga, fast han tror att det är bilder som hon skickar över...
he he he
Ja, det kanske inte är snällt, men jag är tyvärr inte snäll när det gäller sånt här...
Visst kan man bara blocka personen också, men jag tycker man ska lära dom en läxa..

// Nicke

Medlem sedan juli 2004181 inlägg
#2

Spara konversationerna med personen i fråga, gör sedan en polisanmälan.
En enskild attack stoppar inte personen.
En polisanmälan gör i alla fall att polisen får upp ögonen och kan förhindra att han (vilket jag antar att det är) ger sig på andra barn.

Visst kan man bara blocka personen också, men jag tycker man ska lära dom en läxa..

Instämmer till fullo.

Medlem sedan dec. 199917 055 inlägg
#3

Även om det känns rätt att lära personer en läxa så är virusspridande något jag å det bestämdaste avråder dig ifrån.

Medlem sedan dec. 199919 074 inlägg
#4

Ring en mcklubb eller liknande.. Skicka virus är värdelöst & dumt på samma gång!

Medlem sedan maj 20031 173 inlägg
#5

desutom så tror jag inte det är speciellt lagligt att sprida virus, låter bättre att du bara polisanmäller honom direkt.

sen kan jag ju undra vad din 13åriga dotter gjorde vid datorn sent på kvällen och varför hon börjar prata med dessa människor.

Medlem sedan dec. 2001423 inlägg
#6

Ja Ni kanske har rätt i att det inte är det rätta att skicka ngt elakt virus, men jag blir så arg på sånt här... Har redan varit i kontakt med polisen, och de säger att det är mycket svårt med sånt här..
*suck*

Att hon satt vid datorn vid elvatiden, tycker jag är helt ok, iallfall för mig. Hon har lov, och hon brukar sitta och chatta med sina kompisar via messenger.

Det som är positivt är att hon berättade allt. Jag har varnat hon ett flertal gånger för sånt här, så jag känner mig lite stolt iallfall att hon berättade det.

Medlem sedan maj 20031 173 inlägg
#7

jo, det var bra att hon berättade, men hon kanske skulle gjort det direkt när han tog kontakt? så att han inte han erbjuda allt det där? men visst, det finns nog dem som tom hade bestämmt plats och tid för att träffas...

tyvärr är det nog inte så mycket man kan göra för att slippa sådant här, och att komma åt personerna är nog väldigt svårt.

låter ialla fall som du har koll på vad din dotter gör, till skillnad mot de flesta föräldrar!

Medlem sedan maj 20031 472 inlägg
#8

Jag tycker att ni ska få han att boka ett hotellrum eller nått :)

Medlem sedan dec. 199919 074 inlägg
#9

Det bästa är väl att gemensamt med sitt barn "lura" till sig personens ip-nummer så man har en rimlig chans att ta reda på vem denne är!?

Går ju att trixa en del med sånt om man bara vill och orkar bry sig.

Ex: Dottern berättar att hon har en del bilder på sig på en viss hemsida som loggar ip-nummer eller liknande..

Medlem sedan dec. 200497 inlägg
#10

Spara konversationerna med personen i fråga, gör sedan en polisanmälan.
En enskild attack stoppar inte personen.
En polisanmälan gör i alla fall att polisen får upp ögonen och kan förhindra att han (vilket jag antar att det är) ger sig på andra barn.

som Luna påpekar är det absolut vettigaste att göra.

Att inleda konversation att med syfte att lura personen till en plats eller hitta ett ip-nummer låter synnerligen dumt. Det kan slå tillbaka. Tror Ni inte att den som Ni letar efter kanske försöka spåra vem han pratar med själv. Nej lämna över detta till polisen.
De har folk med vana som själva sitter och chattar på olika forum för att hitta perversa kryp.

Medlem sedan maj 20018 027 inlägg
#11

shadeofpale skrev:

Att inleda konversation att med syfte att lura personen till en plats eller hitta ett ip-nummer låter synnerligen dumt.

Att få tag på hans ip-nummer är väl en bra idé. Fast det borde man ju kunna göra redan med hjälp av mailen från honom. Fast de har kanske kommunicerat på ett annat sätt?

shadeofpale skrev:

Det kan slå tillbaka. Tror Ni inte att den som Ni letar efter kanske försöka spåra vem han pratar med själv.

Och...? Vad kan han göra med den adressen? Isp:erna lämnar inte ut information om deras kunder hur som helst. De kanske hjälper polisen med att spåra upp en brottsling. Men de hjälper definitivt inte någon som inte har ett gott skäl att få reda på vem deras kund är.

Medlem sedan dec. 200497 inlägg
#12

Jaha då för jag väl förtydliga mig lite.
Med en polisanmälan så kan polisen själva plocka fram ip-nummret genom loggarna.
Det kan du inte som privatperson i alla fall inte göra oavsett om du har gott skäl eller inte.

Och om du tror att en privatperson kan få ut ip-numret med en godtagbart motiv så kan ju pedofilen få ut det också. Eller hur?

Medlem sedan maj 20018 027 inlägg
#13

shadeofpale skrev:

Jaha då för jag väl förtydliga mig lite.
Med en polisanmälan så kan polisen själva plocka fram ip-nummret genom loggarna.
Det kan du inte som privatperson i alla fall inte göra oavsett om du har gott skäl eller inte.

Det betyder i så fall att i princip varje server på internet bryter mot lagar eller något liknande. För varje steg du tar på internet, blir faktiskt loggat.

shadeofpale skrev:

Och om du tror att en privatperson kan få ut ip-numret med en godtagbart motiv så kan ju pedofilen få ut det också. Eller hur?

Ip-numret kan han få ut. Och det kan vilken privatperson som helst logga utan några som helst godtagbara motiv. Frågan var vad man ska med ip-numret till. Det leder ju inte i sig själv till någon fysisk person, utan till en isp. Polisen kan kontakta isp:n för att med hjälp av ip-numret få fram fler uppgifter om personen bakom. Men dessa uppgifter lämnar inte isp ut lättvindigt. Det måste finnas misstankar om brott.

Medlem sedan dec. 19998 277 inlägg
#14

Är det inte olagligt att sprida virus dessutom?

Medlem sedan dec. 200497 inlägg
#15

Är det inte olagligt att sprida virus dessutom?

Det är olagligt ja.

Medlem sedan sep. 2001650 inlägg
#16

Det "lustiga" är att det inte är olagligt för en vuxen människa att snacka på det sätt som dotterns msn-'kompis' gjorde.

Inte ens raka förslag om sex hade varit olagligt.

Källan Aftonbladet så uppgifterna kanske inte är helt korrekta ;-)

Medlem sedan juli 20044 453 inlägg
#17

Din dotter är 13 år, alltså under 15. Då ställer jag mig ganska tveksam till om det är tillåtet att komma med sexförslag.

Medlem sedan sep. 2001650 inlägg
#18

Artikeln jag läste gällde en präst som kommit med erbjudande till ngn tjej som också var i 13-14 årsåldern. Men jag är inte helt säker på åldern. Ska se om jag finner artikeln.

Edit: Fann artikeln

Medlem sedan dec. 200497 inlägg
#19

Det "lustiga" är att det inte är olagligt för en vuxen människa att snacka på det sätt som dotterns msn-'kompis' gjorde. Inte ens raka förslag om sex hade varit olagligt.

Tyvärr, du har rätt...
när det gäller kontakter via nätet.
Däremot i det "riktiga" livet utanför IT-världen är det ett brott. Det pågår diskussioner om även detta som sker via nätet skall kriminaliseras.

Men det hindrar ju inte att man gör en anmälan i alla fall. De bryr sig faktiskt om sådana här saker. Så även om det inte är ett formellt lagbrott han har gjort så kan tipset leda vidare.

Medlem sedan sep. 2001650 inlägg
#20

Jag skulle tro att anmäla "virtuell pedofili" kan bli ganska snårigt. Den anklagade kan väl enkelt hävda te.x. att han haft fest och vem som helst har suttit vid datorn :-/

Men nog välkomnar jag att pedofili-chatter ska kunna polisanmälas.

255 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
122 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
130 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
121 ms — ändringar (db)