webForumDet fria alternativet

Brandvägg för teliaADSL

Datasäkerhet

7 svar · 353 visningar · startad av calson

Medlem sedan dec. 2003487 inlägg
Frågan#1

Hej jag ska hjälpa min kompis med att ta bort Sasser viruset och fixa deras brandvägg och skulle behöva lite kött på benen.

Jag sa t honom att gå in på närverksanslutningar för att sedan gå in på teliaADSL uppkopplings ikon för att aktivera deras brandvägg men det finns tydligen inte någon ikon alls i mappen nätverksanslutningar.

Han loggar ju in via en internet sida men det borde väll fortfarande finnas en ikon i nätverksanslutningar?

Någon som vet hur jag aktiverar deras brandvägg?

Medlem sedan dec. 2003487 inlägg
#2

kan även tillägga att han kör XP.
Det ända sättet jag vet man sätter på XPs brandvägg är via internet anslutningen som ligger i nätverksanslutningar, eller?

Medlem sedan juli 20044 453 inlägg
#3

Hum, har aldrig använt Telias installationsdisk men jag förmodar att han har ett modem som han är kopplad till. Kolla efter en anslutning som heter Local Area Connection istället.

Kör han Windows XP så kan han administrera brandväggen via Windows Firewall i Kontrollpanelen direkt.

Medlem sedan dec. 2003487 inlägg
#4

Jag kör XP på min dator och jag hittade ingen Windows Firewall i kontrollpanelen?

Medlem sedan juli 20044 453 inlägg
#5

Dags att lägga på XP SP2 hör jag :)

Kör du SP1 eller helt utan SP så blir det enligt mitt första förslag (om nu inte telia ändrar något speciellt).

Medlem sedan dec. 2003487 inlägg
#6

Vart kan man skaffa SP2, har du någon direkt länk?

Medlem sedan juli 20044 453 inlägg
#7

Jajemen. Jag länkar till svenska sidan så om du kör engelsk version får du ändra språk i drop-down-listan. Om du vill kan du även beställa den på skiva via länken i högerkanten.

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=049c9dbe-3b8e-4f30-8245-9e368d3cdb5a&DisplayLang=sv

Medlem sedan sep. 20025 506 inlägg
#8

Det kan ju vara bra att få upp en brandvägg så fort som möjligt och inte hålla på och tanka SP2 helt naken.
Start > Inställningar > Nätverksanslutningar > Anslutning till lokalt nätverk > Egenskaper > Avancerat > Bocka i brandväggen.

254 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
125 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
126 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
120 ms — ändringar (db)