webForumDet fria alternativet

Nånting ändrar mina uppkopplingsinställningar!

Datasäkerhet

10 svar · 338 visningar · startad av zlasher

Medlem sedan okt. 2001157 inlägg
Frågan#1

Hej!

Jag märkte en konstig sak häromdan..

Jag sitter med ett 56k-modem och skulle en gång koppla upp och det gick bra som alltid. Dagen efter försökte jag och försökte och allt som hände var att datorn jag ringde till inte svarade. Jag fattade inte vad som var fel först. Jag har 2 uppkopplingar men ingen av dem fungerade.

Sen märkte jag att användarnamnet och telefonnumret inte var som jag mindes dem.. Det hade lagts till några siffror och punkter som separerade vissa av dem åt.

Hursomhelst hittade jag på mina uppgifter och ändrade dem till de rätta, och då funkade det igen.

Nu idag så kopplade jag upp igen efter att ha bytt igår och det gick ju bra.. Men jag kopplade ner i några sekunder och när jag skulle koppla upp igen hade de ändrats igen!!

Så vad beror detta på?

Jag har Ad-Aware6 som alltid säger att jag har massa 'fel'...
Jag har kört med Norton Antivirus 2002 ett bra tag nu men nu går det inte att uppdatera det längre då den har utgått. Och sen det hände har jag, varje gång jag anslutit, fått olika fel som Ad-Aware påpekar.

Hur löser jag detta? Genom att köpa en nyare version av Norton? Och vad är det som ändrar inställningarna?

Tack på förhand!

Medlem sedan mars 20016 260 inlägg
#2

Du har blivit "modemkapad". Med andra ord rings ett annat nummer upp där du antagligen kommer få en ganska stor räkning. Gå in på konsumentverkets hemsida och läs mer.

Medlem sedan okt. 2001157 inlägg
#3

Tackar..
Har laddat ner det där programmet nu..
Var nåt land på N jag ringde till.. :(

Men var kommer det ifrån liksom? Det stod inte så mkt på konsumentverkets sida om var det kom ifrån. Och måste jag alltid ha det där programmet numera eller går det inte att täppa till det på nåt annat sätt?

Medlem sedan mars 20025 907 inlägg
#4

Det kan komma från många ställen. Om du surfar runt på en site och råkar klicka på en knapp du inte skulle ha klickat på så kan du råka få ner skiten. Likaså om du använder fildelningsprogram och liknande.

Passar på att flytta tråden från Windows som klient till forumet för datasäkerhet.

Medlem sedan mars 20016 260 inlägg
#5

Det verkar nu ha kommit modemkapningsprogram där man inte behöver trycka på OK ens.

Medlem sedan okt. 2001157 inlägg
#6

*ber om ursäkt för mitt forumval ;)*

Okay.. men går det inte att förhindra då? Eller måste jag alltid ha det här programmet nu?

Medlem sedan okt. 2001157 inlägg
#7

Sen har jag en till fråga..
Går det att se nånstans vilket nummer man surfar på just nu? för det stod något om att den kunde ringa upp mitt vanliga nummer och sen byta till utlandsnumret, stämmer det? Blir lite orolig...

Och det sista är att inställningarna fortfarande ändras; bluffstopparen verkar inte göra någon nytta. Jag säger att den inte ska godkänna utlandsnumret men den verkar lägga till det ändå! Vet inte om det beror på den där 'dialern'. Man skulle ta bort något program från t.ex. C:\winnt\downloaded files\ där någon dialer skulle ligga men jag hittade ingen... Eller skulle den här kunna vara en?:
{11111111-1111-1111-1111-111111113457}

Medlem sedan mars 20002 520 inlägg
#8

testa att ladda ner spybot serch and destroy dom kollar ett antal spyware och dailers...

Medlem sedan okt. 2001157 inlägg
#9

Spybot hittade en del 'problem' men uppenbarligen inte detta. Installerade om Bluffstopparen efter att ha kört Spybot och Ad-aware och det läggs fortfarande till samma nummer!

Men som jag frågade: kan man se nånstans vilket nummer man surfar på?

Medlem sedan sep. 2004215 inlägg
#10

Jymdis skrev:

Det verkar nu ha kommit modemkapningsprogram där man inte behöver trycka på OK ens.

Det är t.o.m. ännu mer avancerad. Det kom en kvinna från KV och pratade om det här med modemkapning i vår skola. Och hon sa att de t.o.m. kan göra en modemkapning fast än du surfar med bredband. Detta funkar självklart endast om du har ett modem ikopplat till datorn.

Medlem sedan juli 2004276 inlägg
#11

Det var ett bra tag sedan jag körde modem, men finns inte uppgift om nummer via högerklick på ikonen i verktygsfältet och Egenskaper?

Jag letade efter programmet YAW (Yet Another Warner), ett tyskt program för att hitta och eliminera dialers. Jag hamnade på http://www.emsisoft.com/en/software/free/ men hittade inte YAW där, däremot ett annat program.

I Tyskland är kapningsproblemet än värre än här, eftersom bedragarna haft framgång i domstolar. Det driver på utvecklingen - på båda sidor - så kanske det här programmet kan hjälpa dig.

Redigering: Hittade min gamla länk, http://www.yaw.at/ YAW ingår numera i programmet som länken ovan leder till.

260 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
119 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
137 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
121 ms — ändringar (db)