webForumDet fria alternativet
Logga in / Bli medlem

relationer access

Databaser & SQL

3 svar · 268 visningar · startad av MizzK

Medlem sedan juni 2003410 inlägg
Trådstart#1

hur gör man när man vill koppla två tabeller till samma attribut i en tredje... ex. produktnr i tabllen produkt kopplas till nr i försäljning samt att uthyrningsnr i uthyrning skall kopplas till samma nr i försäljning.. ??

själva relationen i access har jag fått ihop men hur vet tabellen vilken utav värdena den skall hämta och så...

Medlem sedan dec. 20003 887 inlägg
#2

Hur du menar nu, undrar jag gör...

MizzK skrev:

hur vet tabellen vilken utav värdena den skall hämta och så...

Det beror på hur du gör frågan.

Medlem sedan juni 2003410 inlägg
#3

alltså d är en fråga??
just nu har jag kopplat båda till mitten tabellen.. i relationen..

Medlem sedan dec. 20003 887 inlägg
#4

Jo, men vad menar du med att tabellen ska förstå något? En tabell vet ingenting... Relationerna talar om för Access hur dom olika tabellerna hänger samman med varandra.

Det är i din fråga du bestämmer vilka värden(fält) som ska returneras. Det enda tabellerna vet om det är att dom tillsammans innehåller (förmodligen) all data dom behöver för att kunna bistå med data till din fråga.

268 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.51f67c91
123 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
133 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
132 ms — ändringar (db)