---
title: "Är det ena lika rätt som det andra? (inner join)"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/databaser-sql/85727-är-det-ena-lika-rätt-som-det-andra-inner-join"
topic: "Databaser & SQL"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/databaser-sql"
author: "Bäckman"
published: "2003-09-10T19:35:58.000Z"
updated: "2003-09-11T07:09:28.000Z"
replies: 4
views: 195
page: 1
pages: 1
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/databaser-sql/85727-är-det-ena-lika-rätt-som-det-andra-inner-join"
---

# Är det ena lika rätt som det andra? (inner join)

## #1 — Bäckman, 2003-09-10T19:35Z

Hejsan. Skulle vilja veta om den kod jag använder nu är lika korrekt som en annan. Nedan är en kod som väljer ut den skribent som har skrivit en viss artikel. Skribenten hänvisas till genom ett visst id-nummer, Aanvandarid.

Min kod:

```php
$sql = "select Aartikel, Balias from artiklar, anvandare where Aanvandarid = Bid";
```

Den lite mer korrekta koden kanske:

```php
$sql = "select a.Aartikel, b.Balias from artiklar as a inner join anvandare as b on a.Aanvandarid = b.Bid";
```

Uttrycken funkar lika bra i praktiken, men jag undrar vilka som är fördelarna med att skriva på det ena eller andra sättet, och om man bör undvika att skriva på mitt sätt?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/85727

## #2 — LarsG, 2003-09-10T19:48Z

Det är ingen skillnad, båda varianterna ingår i SQL-standarden.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1154505

## #3 — @nders, 2003-09-10T20:12Z

Re: Är det ena lika rätt som det andra? (inner join)

> **Bäckman skrev:**
>
> Uttrycken funkar lika bra i praktiken, men jag undrar vilka som är fördelarna med att skriva på det ena eller andra sättet, och om man bör undvika att skriva på mitt sätt?

Jag brukar alltid sträva efter att vara så tydlig som möjligt, det innebär att kvalificera fältnamn med tabell om mer än en tabell ingår i frågan.

Mvh

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1154520

## #4 — Engine^, 2003-09-11T06:48Z

Jag kör som **@nders** och jag skulle ha skrivit så här

```
sql = "SELECT tblA.artikel, tblB.id FROM artiklar tblA INNER JOIN anvandare tblB ON tblB.Bid = tblA.Aanvandarid
```

Sedan så använder jag så långt det går engelska för mina tabell- och fältnamn (även variabelnamn osv.) för att slippa å,ä och ö.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1154642

## #5 — aasah, 2003-09-11T07:09Z

Svaret på frågan är "ja". Det är ingen skillnad.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1154647

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/databaser-sql/85727-är-det-ena-lika-rätt-som-det-andra-inner-join
