Jag har ett litet Access problem, jag vill splitta upp ett datum för att kunna använda det som filtrering.
I tabellen är datumen lagrat i följande format 2003-07-21. Jag vill splitta upp det i två kombinationsrutor där en innehåller årtalen som finns lagrade och en innehåller de månader som finns lagrade för det årtalet.
Har lite följdfrågor dock
1. Jag vill nu kombinera dessa två värden i filter i ett underformulär. Bör jag göra det i filter eller som en fråga. Jag har inte lyckats lösa det med något av alternativen.
2. Har Access/VB en funktion som returnerar dagen i namnformat istället för siffror?
För att klargöra. Jag vill använda komboboxarna så användaren kan filtrera värden från en tabell som innehåller en post per dag.
Listorna i komboboxarna hämtas från samma tabell som skall filtreras.
Om du har något briljant lösning till det så är jag ju tacksam eller, vilket osökt leder in på fråga 2, om du har ett tips på en bra bok som kan vara till hjälp.
Jag skulle behöva en som var steget efter nybörjare och vidare. Gärna som går igenom lite VB för Access?
250 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.51f67c91