webForumDet fria alternativet
Logga in / Bli medlem

Gruppering av poster

Databaser & SQL

7 svar · 218 visningar · startad av andreasw

Medlem sedan sep. 20028 inlägg
Trådstart#1

I en tabell med produkter har jag flera produkter med samma namn men olika storlek. Går det på något sätt att gruppera så att jag får ut en post för varje produkt och för varje post har tillgång till de olika storlekar som finns för varje produkt?

Jag använder access 2000.

Medlem sedan dec. 200012 464 inlägg
#2

Välkommen till WF-

Det går nog att ordna, förmodligen dock inte direkt med SQL. Hur vill du att det skall presenteras och vilket klientspråk använder du? ASP eller något annat?

Medlem sedan sep. 20028 inlägg
#3

Det är till en applikation i access, inte till webben. Jag misstänkte nästan att det inte skulle gå.
Jag borde nog dela upp det så att alla storlekar ligger i en tabell och koppla samman dem med en relationstabell. Eller?

Hälsningar Andreas

Medlem sedan dec. 200012 464 inlägg
#4

Jo, om det finns flera storlekar för samma produkt så skall dom ligga i en egen tabell. Jag har ingen kunskap om Access så jag kan inte hjälpa till mer.

Medlem sedan sep. 20028 inlägg
#5

OK. Tack för hjälpen.

Medlem sedan jan. 20022 440 inlägg
#6

LarsG :p du är ju Access guru!

Medlem sedan dec. 200012 464 inlägg
#7

Jag har aldrig sett en accessapplikation, inte ens på vykort. Jag kan lite grann om Jet SQL men inget om Access egentligen.

Medlem sedan jan. 20022 440 inlägg
#8

Aha, men du har hjälpt mig massvis med dina begränsade kunskaper i alla fall... villket tyder på att jag kan oändligt lite ;)

263 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.50d4b5bd
131 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
129 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
124 ms — ändringar (db)