Mer kraft och mer funktionalitet. Enklare att hålla på med.
Ja, varför ta det valet?
3 svar · 305 visningar · startad av Lukaspojken
Ja, varför ta det valet?
Mer kraft och mer funktionalitet. Enklare att hålla på med.
Varför åka flygplan när du kan åka Polski Fiat?
Det beror självklart på vad du har för krav. Ska du bygga en enkel hemsida åt en modelljärnvägsklubb där databasen skall innehålla lite nyheter så räcker säkert Access, skall du däremot bygga ett system som skall hantera flygbokningar och som skall klara väldiga mängder transaktioner så är Access inte ett alternativ, det finns inte ens med i en nerknarkad systemarkitekts mest förvirrade LSD-drömmar.
Har man tagit steget från hobbyprylar så är inte frågan man skall ställa sig om man skall köra Access eller SQL Server, frågan man snarare skall ställa sig är om man skall köra SQL Server, DB2, Oracle eller någon annan riktig RDBMS.
Men, som sagt. Självklart funkar Access bra till hobbysidan eller det mindre företagets ej så välbesökta sajt, men i större sammanhang så skulle folk börja apgarva och peka på dig om du nämde Access som ett seriöst alternativ .
Ställ dig alltså frågan, vad är min uppgift, vad skall min databas klara av, etc.
Stall dig fragan:
"Har jag fysisk tillgang till webservern?"