webForumDet fria alternativet

Får inte MySQL att funka efter flytt....

Databaser & SQLur Databashanterare & SQL

7 svar · 422 visningar · startad av Danne V

Medlem sedan aug. 20068 090 inlägg
Frågan#1

Har flyttat från ett hotell till ett annat. Båda har identiskt upplägg:
CPanel
phpMyAdmin
php4 gäller.

Efter export via phpMyAdmin från gamla hotellet och import via samma kanal i nya får jag inte data att ladda i dynamiska sidor. Konstigt nog funkar ju diverse login som finns i databasen, så webbplatsen och databasen har ju kontakt.

Jag är en glad amatör på sånt här, men misstänker att det nya hotellet vill ha databasen formaterad lite annorlunda...typ.

Kan någon eventuellt ge tips om vad som kan vara fel eller bör ändras?

Medlem sedan maj 2009250 inlägg
#2

vilket webbhotell har du flyttat ifrån och vilket har du flyttat till? Vad är det för applikation du använder? Joomla?

Medlem sedan aug. 20068 090 inlägg
#3

johaseo skrev:

vilket webbhotell har du flyttat ifrån och vilket har du flyttat till? Vad är det för applikation du använder? Joomla?

Från kualo.com till manufrog.

Nej, inte Joomla. Ett litet och gammalt php-script för "radannonser" (typ "Blocket" alltså, fast avsevärt enklare och töntigare). Men det ska väl inte spela någon roll...?

Medlem sedan maj 20012 237 inlägg
#4

Får du felmeddelanden? Vit sida?

Medlem sedan aug. 20068 090 inlägg
#5

jme skrev:

Får du felmeddelanden? Vit sida?

Nej, inget sånt. Sidorna ritas upp som dom ska, förutom att vissa uppgifter och en del html saknas. Det är alltså "inget fel" eftersom login-uppgifter funkar. Men t.ex. i länken till "Bostäder" står det en 3:a (det finns 3 annonser inlagda). Men klickar man på den och kommer till sidan (som är helt OK med html och utan felmeddelande alltså) så finns inga. Bara default-text: "The list is empty".

Medlem sedan aug. 20068 090 inlägg
#6

Så här ser databasen ut....

Medlem sedan aug. 20068 090 inlägg
#7

Förresten.... om jag inte minns fel så tror jag det stod i phpMyAdmin att man får importera max 51Kb...? Databasfilen (i inlägget ovan) är på 188Kb uppackad på disken. Kan det vara så att den klipps av vid importen?

Eh... såg fel. Det stod "51,200Mb" vilket ju är lite skillnad....

Medlem sedan juni 200032 967 inlägg
#8

Tråden flyttas från SQL - åtminstone tills vidare.

132 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.4bcf49fe
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
129 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)