Jag har läst era kommentarer med stort intresse!
spango skrev:
Om du kör lokalt med samma datamängd i databasen, upplever du samma sak då?
För ett halvår sedan körde jag med en databas lokalt på min bärbara och vad jag kan minnas så gick det inte långsamt då. Nu har jag inte haft någon lokal databas installerad på ett bra tag och trafiken (antal inlägg i forumet) och medlemmar har stigit en hel del bara de senaste månaderna. Det kanske är läge att ta en dagsfärsk kopia på databasen och slänge in på min bärbara och göra ett test?
spango skrev:
Om det skett "av sig självt" låter ju som att någon datamängd någonstans har nått en kritisk gräns (typ, som plötsligt en dag började överskrida någon cachestorlek eller nåt) och som genom det får någon/några av din/a SQL-frågor att gå segt, gissningsvis då en fråga som bara körs för användare som är inloggade.
Här är lite statistik för databasen:
Tabeller: 56
Rader: 118 248
Data: 19,9 MB
Index: 1,0 MB
Totalt: 20,9 MB
spango skrev:
Om du inte upplever samma sak lokalt med samma databas kanske det har med trafiken att göra (den råkade inte öka i smaband med att problem uppenbarade sig
Nu när du säger det så kan jag nog tycka att det här problemet har kommit i samband med ökad aktivitet på sidan.
Fredde Mannen skrev:
lillebror skrev:
Sedan fick jag rapport om att det även skiljer i hastighet när en tråd skall visas beroende på om man är inloggad eller ej.
ja, för när jag klickade runt där på forumet så small det bara till så hade sidorna laddats färdigt...
När man inte är inloggad på sidan så är min uppfattning att det alltid går fort att visa en tråd.
Lasp skrev:
Märkligt Jag surfade runt och läste ett par trådar. Gick jättebra.
Så loggade jag in och testade med en annan tråd. Då tog det tid innan sidan laddades!
Typ över 10 sekunder alltså.
Det är just detta som är prioblemet.
Det som skiljer mellan att vara och inte vara inloggad i showthread.php är att det ställs ytterligare några databasfrågor för att exempelvis kolla om användaren har bevakat en tråd eller ej. Så mycket tycker jag inte det borde inverka på prestandan.