Det lättaste skulle ju vara om php stödjer transactions. I sånt fall kommer php att sköta sql-frågorna åt dig. I annat fall så kanske detta kan vara nått att läsa in sig på:
http://dev.mysql.com/doc/refman/5.0/en/xa.html
Hej,
Har suttit och funderat en del om vad man ska göra när en sql-fråga går fel och om man redan har gjort ändringar i en annan fråga som direkt påverkar denna.
T.ex. vi har en användare som ska tas bort. Varje användare har ett fält i två olika tabeller. En tabell med användaren och en annan med användarens uppgifter. Om vi börjar med att ta bort användaren och sedan går vidare till att ta bort användarens uppgifter och att något går fel där.
Hur gör man då? Skapar en transaktion? och hur är stödet för det i MySQL 5? :)
Kollade en del på php.net och i dokumentationen till MySQL och hittade något om en sql-fråga, "ROLLBACK;". Men vet inte hur jag ska tillämpa den och om jag ska det eller ej. Verkar höra ihop med transaktioner. :q
