Är det verkligen ingen som läser databashanterings-delen av forumet?
Tror det är 3 personer förutom mig nu som läst och ingen har svar... Någon måste väl veta hur man bygger upp en MySQL databas istället för en Access??
Databaser & SQLur Databashanterare & SQL
2 svar · 464 visningar · startad av lilja
Testade att söka i forumet men hittar inget bra svar på min fråga...
Jag vill konvertera från MS Access till MySQL men vet inte riktigt hur jag ska bygga upp min databas... Skulle någon vänlig själ kunna säga vad jag ska ha för värden i phpMyAdmin när jag skapar en tabell som motsvarar min MS Access-tabell.
Är 95% nybörjare på det här :bire
[MS Access Tabell]
Namn - Typ
UserID - Räknare och Primärnyckel
UMail - Text 50 tecken lång
ULastActive - Datum/tid
ULogins - Tal
UShowMail - Ja/Nej
UDescription - Pm
Jag tror att jag har förstått att jag ska auto-increment och primär på UserID men är inte riktigt säker. Finns ju så mycket annat man kan ställa in för varje fällt.
Så, hur ska jag ställa in varje fält i phpMyAdmin så att in MySQL databas blir densamma som i min MS Access-databas?
PS Jag har min sida på ett normalt webbhotell så jag har inte tillgång till allt för mycket inställningar DS
/r Glömde lägga till Pm-typen också...
Är det verkligen ingen som läser databashanterings-delen av forumet?
Tror det är 3 personer förutom mig nu som läst och ingen har svar... Någon måste väl veta hur man bygger upp en MySQL databas istället för en Access??
Jag tror att jag har förstått att jag ska auto-increment och primär på UserID men är inte riktigt säker.
Korrekt. Int är lämplig datatyp.
Denna sida borde vara allt du behöver för att välja datatyp: http://dev.mysql.com/doc/refman/5.0/en/column-types.html
Mvh