Har inte installerat DJGPP, så jag kan tyvärr inte hjälpa dig med det praktiska.
Vill bara tipsa om den officiella hemsidan för DJGPP. Är väl inte otroligt att det finns mer utförlig information där.
http://www.delorie.com/djgpp/
14 svar · 443 visningar · startad av Hallgren
jaha, nu har man problem igen. Saken är att jag hittade en C++ kompilator men var tvungen att ladda hem 5 filer, men nu kan jag inte komma på hur jag ska instalera. Kan ni hjälpa mig.
http://www.ida.his.se/ida/kurser/pm2/kompilator/
/Hallgren
Har inte installerat DJGPP, så jag kan tyvärr inte hjälpa dig med det praktiska.
Vill bara tipsa om den officiella hemsidan för DJGPP. Är väl inte otroligt att det finns mer utförlig information där.
http://www.delorie.com/djgpp/
Hallgren, det är nåt mysko med DJGPP. Jag fick den att fungera ´men när jag skulle bygga exe filen klagade den på att den inte hittade nån fil. Det problemet löste jag med hjälp av FAQ. Efter det började den klaga på min kod trots att den var direkt kopierad ur c++ boken.. så jag slängde djgpp och fick tag på borland c++
Det förvånar mig inte att DJGPP inte fungerar. Vill själv ha Borland, eftersom det är det jag använder i skolan, men kan inte få tag på det
Tack för hjälpen iallafall
/Hallgren
tur att man har en storebror som har alla program man behöver
Ja, om man hade det. Det enda jag kan få av min är väl virke och tips om hur man lägger golv
/Hallgren
"Det enda jag kan få av min är väl virke och tips om hur man lägger golv"
Då har du i alla fall en bra grund att stå på...
Så ska det låta Sune! Precis sådan humor uppskattar jag, men man får vara försiktig, "when the dark forces of bad jokes have draged you down, then there is now return"
/Hallgren
[Redigerat av Hallgren den 23 jan 2000]
Om det är på det viset så får jag nog titulera mig humorkonstens Darth Vader.
"Luke! I am your father" eller mmm..
"Hallgren I am your father" hail to all the bad jokes.
Det brukar stå vad som är fel med din jävla kod när du kompilerar.
"klaga på min kod trots att den var direkt kopierad ur c++ boken.."
*SUCK SUCK SUCK* HERREGUUUUUUD!!!
MIN MAGMUN SLUTER SIG!!
På tre ställen hittills har jag sett herr "Experten" bevisa sin omogenhet och amatörmässighet i forumkretsar. Antingen beter du dig som folk eller så föreslår jag att herrarna Admin förflyttar denna person till den sura magmun han så ofta hänvisar till.
Hur går det med C++, Hallgren?