Styra elmotorer via com-porten?

C/C++

3 svar · 491 visningar · startad av Alpha II

Medlem sedan maj 20002 993 inlägg
Trådstart#1

Nu har jag kanske suttit och dagdrömt en aning för mycket men jag har kommit på ett jättespännande projekt jag skulle vilja förverkliga. Problemet jag inte ser någon lösning på är hur jag styr 6 st små elektriska enheter via datorns com-port.

Jag frågade en lärare på min skola och han började prata, han pratade förbi mig rätt skapligt. Det skulle vara fint om jag kunde få lite vägvisning på vad jag skall googla efter eller fråga efter för att hitta en lösning på mitt problem!

Medlem sedan juli 200012 978 inlägg
#2

Det allra enklaste är ju att använda paralelell porten om du vill köra start och stopp på sex motorer. Kolla in styrkort på Kjell & Co.

Medlem sedan juli 2002581 inlägg
#3

Precis, parallellporten lämpar sig bra, eftersom man då lätt kan styra individuella pinnar, vilket är omöjligt med en COM-port.

Medlem sedan aug. 20003 575 inlägg
#4

Snabbheten på motorerna avgör du med hur mycket ström du ger dom.

266 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.d34c6d5a
124 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
139 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
122 ms — ändringar (db)