---
title: "Renovering: Tips på lösning."
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/bygg-renovering/176167-renovering-tips-på-lösning"
topic: "Bygg & renovering"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/bygg-renovering"
author: "oskars"
published: "2009-01-03T19:16:42.000Z"
updated: "2009-01-17T12:35:35.000Z"
replies: 8
views: 1226
page: 1
pages: 1
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/bygg-renovering/176167-renovering-tips-på-lösning"
---

# Renovering: Tips på lösning.

## #1 — oskars, 2009-01-03T19:16Z

Tjena på er!

Vi ska försöka reparera lite saker som inte fixades när vi höll på med renoveringen... Så kallade småsaker-som-blev-kvar-för-att-man-inte-orkade-typ... :)

Ta gärna en titt på bilderna... som okunniga golvläggare så gjorde vi fel när vi la dom första golvbrädorna vid dörrarna... nu har vi fula mellanrum som vi måste göra snygga på något sätt... vi har försökt med kvartsstavar (http://www.listspecialisten.se/profiler/m1863.gif), men det blir ett jävla massa sågande för att få rätt vinklar och massa småbitar och så... så vi letar en annan lösning, eller annan metod, med kvartsstavar kanske (eller liknande)!

Alla tips är välkomna! :) :)

Tack på förhand!

Mvh
Oskar

Bilagor:

- [ren_1.jpg](https://www.webforum.nu/a/19759.jpg)
- [ren_2.jpg](https://www.webforum.nu/a/19760.jpg)
- [ren_3.jpg](https://www.webforum.nu/a/19761.jpg)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/176167

## #2 — :stefan:, 2009-01-04T00:37Z

Ja, det blir mycket vinklar när man ska lägga kvartsstav, men när jag jobbade på K-rauta sålde vi en liten fiffig manick man lade i hörnet man ville såga till så vinkeln blev rätt och du fick automatiskt rätt vinkel att såga staven i. Men jag tror de håller på och fasar ut den leverantören (Emil Lux, tysk firma) eftersom det var jätterea på hela det sortimentet senast jag var där...

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2161275

## #3 — Lasp, 2009-01-04T00:59Z

Är det ett klickgolv så rekommenderar jag en omläggning!
Såga då av dörrkarmslister innan så att det går att skjuta in golvplankorna.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2161277

## #4 — Esen, 2009-01-04T01:08Z

Måste bara fråga, När ni la golvet hur tänkte ni att ni skulle lösa det på ett snyggt sätt efteråt? Som jag ser det kommer ni aldrig att få det bra som det e nu, Och tror inte det hjälper med några kvartsstavar, kommer endå inte se bra ut.

Säg iallafall att ni var onyktra när ni la golvet då kan man iallafall förstå att det kunde bli så fel ;)

Sen en annan fråga, varför sågade ni inte av dörrkarmslisterna istället för att såga i golvet?

och slutligen, Säger jag samma som Lasp, Hoppas att det e klickgolv så ni kan göra om och göra rätt, Annars kanske ni ska fundera på att lägga in ett nytt golv :) :)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2161278

## #5 — obelix, 2009-01-04T07:28Z

byt till grövre dörrlister.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2161283

## #6 — M.Cheraghi, 2009-01-17T10:55Z

Vid tröskeln hade jag lagt en instegslist som övergång mellan tröskeln och det nya golvet.

jag hade monterat klart övriga socklar och införskaffat mig smyglister av lämplig storlek och använt mig av en elektrisk geringssåg för att kapa till rätt vinklar  och monterat dessa längs med alla socklar i rummet.

Om man nu inte orkar lägga om golvet!

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2165779

## #7 — Danne V, 2009-01-17T11:16Z

Silvertejp?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2165782

## #8 — Jerpa, 2009-01-17T11:45Z

Jag skulle nog göra om det. Om det är lätt så ta bort dörrlisten helt och sätt tillbaka den igen istället för att såga av den o försöka pilla in plankorna. Det funkar på ena sidan. Men sen på andra när man ska klicka in den åker den ju in i nästa planka/ut från väggen en cm om inte mer. 
Sen är det väl bara ta en sockel utanpå och tillbaka med dörrlisterna och såga till så de blir bra.
Men att lägga om golvet blir nog snyggast.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2165785

## #9 — jofawe, 2009-01-17T12:35Z

Jag skulle sågat av dörrlisten i samma höjd som golvet och försökt trycka ner hela bitar i det hål som blir då .. samt skaffa en djupare dörrlist

Inga konstiga vinklar och det mesta döljs av listen sen.

/Arbetsledaren på Skanska

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2165792

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/bygg-renovering/176167-renovering-tips-på-lösning
