Okej, morsan har bett mig att lägga klinkers i deras källare. Haha, fråga mig inte hur hon vågar be mig. Men jag är ju trots allt utbildad designer nu. :e
Så, vad ska man tänka på? Nån wF:are som är grym på att lägga sånt? Vilka steg ska man gå igenom? Hur gör man för att det ska bli snyggt? Hur mycket fog ska man ha? Osv.
Ni som vet hur man gör kanske kan förklara stegen så att jag kan försöka ordna det här åt morsan. :)
Ifall det spelar någon roll så handlar det som sagt om att lägga klinkers i källaren. Vad jag vet så ska det inte vara några problem med fukt osv. Men man kanske bör ha med det i beräkningarna.
Bendros länkar var helt klart till hjälp. Läste igenom dem ett par gånger och sen löste sig resten av sig själv. Det var ju inte så svårt som det ser ut. Men jag är nöjd, det var trots allt första gången. :)
Ska inte vara taskig, för jag vet att dom där (K-rauta, beijer, bauhaus m.m) platterna e inte lätta att jobba med, och speciellt inte när dom har vågiga kanter, Kanske skulle gjort upp ett streck ;)
Alltså, jag vill verkligen inte vara sån, men det ser inte särskilt rakt ut.. Jag lägger inte golv själv, men det verkar som om du glömt använda kakelkors? Även om sidorna på kaklet inte är raka så är ju korsen inte i linje.. Kan någon som kan bättre förklara om jag har fel? :r
Nä, alltså grejen är att det inte behövde bli så snyggt utan bara funktionellt. Så jag brydde mig inte om att lägga dem i raka led, utgå från mitten och sånt där. Jag la bara dit dem så rakt det kunde bli längs med väggen och ni ser nu resultatet.
Snyggt jobbat! (y)
Vi håller på att renovera hallen med nya tapeter, garderober samt ny klinker med golvvärme. Har gjort ett sånt jobb tidigare på förra stället så jag har lite koll men ska i alla fall kolla igenom Bendros länkar.
Just nu håller jag på att laga väggarna (förra ägarna var inte riktigt nyktra när dom installerade portalen...) men nu är det värsta gjort.
Lägga golv är ett helvete om man inte jobbar med det, jag och tjejen la golv i hallen för 2 år sedan. Jag hade tänkt att använda snöre som distans, fy vad omöjligt det var snöret är ju elastiskt och krymper ihop om det blir utsatt för tryck, så det hade säkert varit lättare utan snöre. När jag kaklade väggen i köket så hade jag tagit lärdom och gick över till plast kors, jäklar va bra de vart, massor av olika personer har frågat mig om jag gjort det själv, jepp säger jag och växer 1 cm.
Så för att få en jämn spallt tycker jag att kors är bäst. Man låter enklast första kakel raden torka så att man kan ha den som mothåll.
Kanske skulle skrivit det här när du frågade silfver :OO
Mysko: Haha, det är lugnt. Som sagt - det behövde inte se proffsigt ut. Jag använde snöre först, men som du säger så blir det ju fan bara klabbigt och det krymper osv. osv. Så jag kastade det.
Har också testat snöret och kommit fram till samma slutsats, det är enklare med plastkryss. Dock är det för det mesta snöret som används då man läser reportage om kakling och klinkning.
När vi satte mosaik i köket körde jag på frihand och det blev kanon. Det man ska tänka på då är att sätta helt - halvt ark om vartannat, annars syns det var skarvarna är och var arken sitter på färdig vägg. (Bara lite OT ;) ).