Hade tänkt mig att montera ett snyggt och prydligt spisuttag alá trefas i köket idag. Hitills har jag bara stött på L1, L2, L3 markeringar för att man ska veta vilken fas som ska sitta vart.
Till min förvåning fick jag se att mitt spisuttag (från clas ohlson) saknade sådan märkning. Istället var faserna markerade med R, S, T, Då är frågan vilken bokstav som motsvarar vilken fas?
Vi fick aldrig läsa om något sånt här i skolan och jag finner inte mkt vettigt när jag googlar, kanske googlar jag fel?
R S T tror jag inte är förkortning på något. Utan är bara tre bokstäver i alfabetisk ordning. Jag stöter på båda på jobbet lite titt som tätt. Används i både maskiner från USA och europa nuförtiden vad jag sett.
Fast man kan ju fråga sig vad A-Q isåfall står för.
Jag har ju gått 3 årigt EL-Program, dock inte bearbetat mina lärlingstimmar. pröjsa ett par tusen kronor till en haschtomte som gör likadant jobb som jag gör. ;)
RST är gamla beteckningar, och anledningen till att du inte sett det är att du är för ung.
Även om jag läste el för snart 20 år sedan hette det L1, L2, L3 redan då, har jag för mig. Jobbar ju inte med det längre, men drar mig till minnes att det var nytt för läraren också, som jobbat som elektriker tidigare.
RST skulle jag gissa på är tre bokstäver, helt enkelt, en svensk variant, som sedan ersatts med något mer internationellt, L(ine)1, 2 resp 3. Kanske SEMKO som bestämde sådant för >20 år sedan?
MEN, dock blir jag lite förvånad över att Zepophan stöter på det (antar i ny utrustning) och att clas ohlson säljer utrustning med den beteckningen nu?
Om det är max 16A säkring får han göra det själv, det står inget om begränsning till 3-fas. (sid 5)
Jag antar också att det inte har någon betydelse vilken tråd som sitter var, eftersom spänningen i alla trådar mot nollan är 230V, och mot annan fas 400V.
Jämför med en vanlig stickkontakt; om du vänder på kontakten fungerar det lika bra.
Det KAN dock ha betydelse, ur en annan synvinkel, eftersom du kommer att belasta faserna olika, och kan ha oturen att säkringen går när du använder spisen och annan elektrisk utrustning i en speciell kombination.
MEN, dock blir jag lite förvånad över att Zepophan stöter på det (antar i ny utrustning)...
Jag kollade lite närmre på jobbet idag angående detta och du verkar ha rätt när det gäller att RST är en gammal beteckning. Det var fel av mig, Alla NYA maskiner har L1,L2,L3.. Men vissa gamla (dock även från usa tydligen :q ) har RST.. Jag misstänker starkt att de gamla har reparerats/renoverats eller monterats i sverige isåfall.
De maskiner jag sett RST på är mestadels svetsar samt gamla lägesställare etc.
258 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2