FFluffyMedlem sedan apr. 20042 inlägg Jag kan säga att UVTC är en aning oseriösa efter att en telefonförsäljare ringde mig. Telefonförsäljaren var allmänt jobbig, som dom brukar vara, fast extra jobbig och var lite åt det "slappa" ungdomshållet som använder lite mystiskt utryck. Iaf... Efter runt 5 minuter efter detta jobbiga telefonsamtal ringde det igen och det sades att det var "Polisen". Det ringdes om ett läkarbesök jag hade gjort lite tidigare med smått känslig information. Blev såklart fundersam men några minuter efter jag hade lagt på luren så ringde dom ifrån UVTC och sa att det var ett skämt.
Dessa samtal gjorde att jag inte direkt gillade UVTC direkt. Fick också tummen ur att anmäla telefonnummret till Nix-registret för att slippa jobbiga telefonförsäljare.
Annars, UVTCs ADSL ser jag inget fel på, levererar finfin bandredd med fast IP utan krimskrams som mail, hemsideutrymme m.m vilket jag tycker är bland det bästa en leverantör kan göra, skippa krimskrams för att minska priset. Fast efter dessa samtal med UVTC så sänktes mitt förtroende för dom väldigt mycket, men om dom kan någon gång komma med ADSL till denna lilla hålan jag bor i nu så jag kan komma ifrån Telias 500-abonimang då nästan hela resterande kommunen har 8/1 Mbit för 350 kr i månaden. (Gothnet byggde ut med statliga bidrag på kommunens begäran, men inte där det redan fanns ADSL. Jag vill flytta till en annan håla i denna kommunen!)
PS: Undra hur dom fick tag i den känsliga informationen om vad jag gjorde på ett läkarbesök. DS
Hejsan! Jag tänkte bara säga att Universal Telecom bedriver sin verksamhet utomlands (på Malta tror jag) och betalar därför inte lika mycket moms som andra företag i Sverige. Detta gillar tydligen inte den Svenska staten och resultatet av detta är att Universal Telecom (när det gäller förvalstelefoni i alla fall) fått en skattesmäll på 91,7 miljoner kronor. Jag vet inte vad detta kommer att ge för effekt, de kanske kommer att lägga ner verksamheten helt eller bara höja priserna. När detta sker vet jag inte heller. Den som lever får se.
SsilfverMedlem sedan apr. 200312 679 inlägg Om dom höjer sina priser, har man då rätt att bryta bindningstiden?
Kul att man beställer UVTC veckan innan Scream når stan. Känns bra! :x
TengbladMedlem sedan dec. 19998 277 inlägg
silfver skrev:
Om dom höjer sina priser, har man då rätt att bryta bindningstiden?
Beror på vad som står i deras avtal för det avseendet.
Tengblad skrev:
Jag tycker att Universal verkar lite oseriösa, jag har bl.a mailat dom ett flertal gånger utan att få något svar. Sen om man kollar på deras sida så ser man att telestationen i Örebro skulle varit inkopplad 2004-04-01 vilket den inte var och fortfarande inte är.
Jag har varit telefonikund hos universal i snart två år, och det har fungerat utmärkt. Jag har aldrig behövt ringa supporten. Bolaget är seriöst, och kan inte jämföras med bolag som B-one. Det är ju förstås möjligt att de är bättre på telefoni än ADSL...
silfver: vad det gäller förvalstelefoni kan du byta operatör precis när du vill. det endå sättet man kan binda upp en kund som förvalsabbonent idag är om man säljer något i samband med avtalet. ett modem, en dator, en telefon, en telefonväxel eller om du har en fast avgift. men du kanske syftade på internet, och då vet jag inte :)
SsilfverMedlem sedan apr. 200312 679 inlägg
streetrobban skrev:
silfver: vad det gäller förvalstelefoni kan du byta operatör precis när du vill. det endå sättet man kan binda upp en kund som förvalsabbonent idag är om man säljer något i samband med avtalet. ett modem, en dator, en telefon, en telefonväxel eller om du har en fast avgift. men du kanske syftade på internet, och då vet jag inte :)
Ja, jag syftade på internet... :)
:stefan:Medlem sedan apr. 200015 687 inläggNu är hur som helst min lina igång och det trillar på rätt bra känns det som rent spontant. :)
Ska köra lite tester när man surfat av sig lite. :e
SsilfverMedlem sedan apr. 200312 679 inlägg
:stefan: skrev:
Nu är hur som helst min lina igång och det trillar på rätt bra känns det som rent spontant. :)
Ska köra lite tester när man surfat av sig lite. :e
Jag har för mig att dom skrev i ett mail att morsan skulle få 3-4mbit. Jag kom upp i en hastighet på 265kb/s. Högre går inte. Dom lovade ju ingenting... Men jag tycker ändå det är lite klent. Då kunde jag leka väl beställt scream. Hur snabbt tankar du?
:stefan:Medlem sedan apr. 200015 687 inläggEnligt TPtest (som jag ärligt talat inte begriper alla resultat av) ser det ut som följer:
TCP UDP
Sändning: 806,94 kbit/s 847,32 kbit/s
Mottagning: 1,64 Mbit/s 6,26 Mbit/s
Tillgänglig bandbredd
TCP/UDP i %: Sändning 95,2% Mottagning 26,2%
SsilfverMedlem sedan apr. 200312 679 inlägg Uppströms skickar du i ~80kb/s
Och ner tankar du i ~1mb/s.
Om jag förstått det någorlunda rätt. :)
Hur gör man ett sånt test?
SsilfverMedlem sedan apr. 200312 679 inlägg Jag tror jag hade ganska mycket fel i mitt senaste inlägg. Jag har faktiskt ingen aning om hur man ska tolka resultaten då jag inte vet hur man ska jämföra kilobit och Kilobyte :p
JJymdisMedlem sedan mars 20016 260 inlägg 8 kbit = 1 kbyte
8 bit = 1 byte
SsilfverMedlem sedan apr. 200312 679 inlägg
Jymdis skrev:
8 kbit = 1 kbyte
8 bit = 1 byte
Hm. Okay. Så stefans resultat delat på 8? Eller gånger åtta? Vill veta vad det här blir i kilobyte:
Mottagning: 1,64 Mbit/s
JJymdisMedlem sedan mars 20016 260 inlägg 205 kb borde det vara ungefär.
SsilfverMedlem sedan apr. 200312 679 inlägg
Jymdis skrev:
205 kb borde det vara ungefär.
Oj! Då vart det ingen vidare hastighet för nerladdning om jag förstått det rätt? Jag kom upp i 265kb/s hos min mor som lovades runt 2-3mbit.
PPsyDoniaMedlem sedan maj 2003924 inlägg alltså om du är som närmast stationen och har högsta hastighet dvs.
8mbit.
så kan man som mest komma upp i 1MB/s i nerladdning.
så om du för lägre hastighet så beror det på avståndet till telestationen.
och då tror jag att du inte skulle få högre med scream heller.