Om det blir av så blir det nog droppen, då löser jag ut mig från min bindningstid och kör mobilnätet. Visst har jag förståelse för underhållskostnader, utvecklingskostnader och så vidare och visst, jag kan betala om jag vill. Dock jag ser ingen som helst ekonomi att ha ett abonnemang där säkert 60-70% av kostnaderna redan idag ligger på fasta avgifter.
Mobilt kommer ändå vara mycket dyrare så förstår inte riktigt :OO
Behöver det verkligen vara dyrare? Idag kan du ringa skapligt billigt mobilt och då helt utan fasta avgifter. Att jag dessutom knappt ringer något själv borde stärka min teori om att jag sparar pengar på att skippa en fast telefon. Alternativet är ju IP-telefoni, bör ju lugnt kunna köra det på min 2mbit-lina. ;)
Dags att montera en bakrutedekal på bilen!!! Det här kommer att gå käpprätt åt helvete!
Tja, ingen märvärdig höjning. Men trots allt 535:-/kvartal i fasta avgifter (+90 för nummerpresentation och telesvar, i och för sig valfritt), och det känns inte särskilt motiverat när mina trafikavgifter knappt når upp i hälften.
Nej, då är det ju ett val man får göra om man enbart skall köra med mobilen.. Jag tjänar inte på det iaf, trots att jag mest troligt ringer billigare än dig från mobilen, dag som kväll.
För att kunna utnyttja com hems telefonierbjudande krävs ingen teknisk kunskap från kunderna och det går utmärkt att använda de telefoner som redan finns i hushållen. Det finns även möjlighet att koppla in ytterligare telefonnummer, till exempel till andra familjemedlemmar.
- Lanserars i höst.
- Man kan behålla samma telefonnummer som man har idag.