Har dragit en kabel genom golvet och borrat där jag inte ser.
Nu är det så att det är ganska märkbara stötar man får från kabeln coh det gnistrar från kontakten när man drar den mot någon metall. Ska det vara så? Antar att det ska vara lite ström i kabeln men ska den kännas?
Okej då behöver jag inte oroa mig för att jag borrat igenom nån kabel i golvet!
Det är väl sådant man ska oroa sig för innan man borrar hål. Farsan min gjorde det misstaget en gång. Borrade rakt in i en 230V ledning. Det ledde till nästan 1 års sjukskrivning och 3 amputerade fingrar.
har fått stötar många gånger.... bland annat när man står på
stege och riktar parabolen... och råkar greppa i stegen då surrar
det fint... men inte lika mycket som från en coca cola maskin :OO
Min lillebror hade gjort en lampa men fick inte göra det elektroniken får träslöjdsläraren själv, utan han skulle få hjälp av pappa. Pappa meckade och gjorde allting bra. Men sen skulle han dra sladden längst med väggen så den passade bättre. Kontakten var inte i och han slutade för dagen. Eftersom jag ska pilla på allting ville jag också mecka. Jag kopplade in kontakten och råkade ta i de båda sladdarna samtidigt. oooohhoo vad det kittlade till i kroppen och hela min kropp var varm. Minuter efter när jag satt stilla kände jag hur det stack i kroppen, kanske av chocken eller för att jag blivit Da El-Guy!
Sen dess undviker jag iallfall avskalade sladdar som är inkopplade ;)
Jag kopplade in kontakten och råkade ta i de båda sladdarna samtidigt. oooohhoo vad det kittlade till i kroppen och hela min kropp var varm. Minuter efter när jag satt stilla kände jag hur det stack i kroppen, kanske av chocken eller för att jag blivit Da El-Guy!