Det står väl iofs inte att de VILL höja den till exakt 600 kr. Det står att det är fullt rimligt att höja kostnaden till över 600 kr... men visst, dålig stil av Telia.
------------------
"Man kan inte bromsa sig ur en uppförsbacke"
5 svar · 194 visningar · startad av webtomten
Telia vill höja ADSL till 600:- i månaden får man göra så?
http://di.se/Scripts/Main/ShowDirektArt.asp?CP=1&TN=200201222227TELIA__VD_VILL_H_JA_PRISET_P__BREDBAND___D
r: fyll i protestlistan här:
http://denniskarlsson.dynip.com/protest_telia/
------------------
http://minsann-har.org/asm
(Fick redigera min url då den var fel.)
[Redigerat av webtomten den 24 jan 2002]
Det står väl iofs inte att de VILL höja den till exakt 600 kr. Det står att det är fullt rimligt att höja kostnaden till över 600 kr... men visst, dålig stil av Telia.
------------------
"Man kan inte bromsa sig ur en uppförsbacke"
bostream!!! :e
------------------
Skateboarding since 1986
"Jag är ingen pojkspoling! Jag är 25 år gammal!"
Dom kommer inte ha en chans att hålla sig kvar på den konkurans kraftiga marknaden idag om dom genomför detta.
Då köper jag hellre UPC Master för mycket mindre pengar och mycket bättre...
------------------
MVH
Bara jag som tycker att aningens högre pris bara vore rimligt?
Inte nödvändigtvis 600kr, men iaf.
På modemtiden spenderade vi runt 600-700kr i månaden på interneträkningen, och då hade man 56k modem, jag är jävligt nöjd med att betala 325kr i månaden för mitt ADSL, 512Kbps räcker alldeles förträffligt för mig.
------------------
"Jag är inte lat, jag bara lever livet lite saktare..."
Hehe, det står att läsa ett par riktigt sköna protestmeningar på sajten ovan. Folk verkar vara pissed off!
Min favorit är från en Andreas Jonsson som skriver:
"Rösta på moderaterna nästa gång, så det blir nån ordning i detta jävla kommunistlandet!".
Ofantligt kul! Jag trodde att moderaterna var för privatisering, marknadsekonomi och fri prissättning och att kommunisterna var emot desamma. Uppenbarligen hade jag fel :). Rösta på moderaterna så förstatligar dom Telia igen och subventionerar priset! :e
------------------
Peer's Law
The solution to a problem changes the problem.