BbughawkMedlem sedan juni 20001 839 inlägg
@ndersMedlem sedan juni 200032 967 inläggjag tycker bredband är ett brett begrepp.
BbughawkMedlem sedan juni 20001 839 inlägg Jo, det är det... Men tyvärr uttjatat.. 
SSweyMedlem sedan apr. 20003 971 inlägg Hyperband, är det bättre? 
BbughawkMedlem sedan juni 20001 839 inlägg SSweyMedlem sedan apr. 20003 971 inlägg Jag fullständigt skiter i bredband! 
Jag vill ha en fast IP-adress och det verkar ingen bredbands-operatör erbjuda. Vad ska man med bredband till om man inte får sätta upp någon server? Broadband sux...
BbughawkMedlem sedan juni 20001 839 inlägg Bredband är till för "vanliga användare".. 
Fast IP = fast lina = hiskligt dyrt!
Du får ju "dedikerad" bandredd då.. Det kan ju vara värt något, det också.. 
SSweyMedlem sedan apr. 20003 971 inlägg Bredband är till för "vanliga användare"..
Eh, jaså... vad är till för de extrema användarna då? Hyperband? 
Fast IP = fast lina = hiskligt dyrt!
Bredband är alltid fast uppkoppling. I vilket fall kan du få fast IP-adress oberoende på vilken tjänst du använder. Du kan till och med få det med vanligt modem. Men problemet är att företagen inte säljer det. 
BbughawkMedlem sedan juni 20001 839 inlägg ...Men problemet är att företagen inte säljer det.
..Därför att bredband generellt sett inte har dedikerad bandbredd, vilket medför att ISP:arna inte vill att man ska sätta upp egna servrar!
Bredband är alltid fast uppkoppling.
Nope, bredband definerar enbart att bredden på frekvensbandet som används vid dataöverföringen är "bred".
Iofs är ju bredband ett "låtsas"-ord utan någon egentlig teknisk innebörd.
SSweyMedlem sedan apr. 20003 971 inlägg sgtpepper, ja... men för det mesta är det fast uppkoppling och det är bara det som är intressant 
bughawk, precis... men nu finns det privatpersoner som säkert vill sätta upp egna servrar och då tycker jag att de ska få det. Men det får de inte.
RRobbanMedlem sedan dec. 19992 555 inlägg
Jag vill ha en fast IP-adress och det verkar ingen bredbands-operatör erbjuda.
Var på informationsmöte med representanter från Bredbandsbolaget i veckan som gick, eftersom våran BRF skall ansluta sig till dem i höst. Enligt den info vi fick där skulle det gå att få fast IP för tilläggskostnad (200 + tillägg 99 kr/mån). Och de garanterade 10Mbit/s ut mot nätet, 100Mbit/s inom en snar framtid.
För bra för att vara sant? 
Däremot snackade de om framtida begränsningar när det gäller att sätta upp egen server. Förstår faktiskt inte varför de erbjuder fast IP i.s.f. 
SSweyMedlem sedan apr. 20003 971 inlägg Robban,
Du har rätt. Den enda anledningen till att skaffa fast IP är för att sätta upp egen server. Men tyvärr förstår inte operatörerna det.
Dessutom ansluter endast Bredbandsbolaget en hel hög med kunder åt gången. Vet inte hur mycket de tar för företag men så länge man inte kan sätta upp server då så är det ointressant.
Jag är skeptisk till dem alltså. 