Nu är då frågan, ska man skaffa digital-tv och fixa den pvr-boxen de har redan nu, eller ska man vänta till hösten? Vill helst stanna kvar med comhem eftersom jag tänkte ta deras kombo-erbjudande och köra både bredband, tele och tv hos dem.
Just VM är jag inte så intresserad över, mest är det att ha det så snart som möjligt så sätt.
Desutom kom jag och tänka på en annan sak. HD-boxen ska kopplas in i HDMI-uttag. Min tv har bara ett HDMI-uttag och den kommer vara reserverad för PS3 när den kommer i november. Finns det nån sorts HDMI-splitter för HDMIs?
Det mesta en googling ger angående eventuella hdmi-splitters, är att de verkar vara tänkta för precis motsatsen, dvs, de är avsedda för att koppla en källa till flera skärmar. Det är ju inte precis vad man är ute efter om skärmen har för få hdmi-ingångar.