Jaha, precis som alla hört har svenska Vodafone blivit uppköpta. Fick idag ett fint stort och rött kuvert där det stod detta brev är inte från Vodafone. Utan i ligger det någon blå folder från Telenor.
Problemet blir sen när jag ska logga in på sidan och skicka ett SMS(brukar gå smidigt på vodafone.se), dock har de länkat vidare vodafone.se till telenors flash site där man kan se hur rött blir blått. Hur har de tänkt att kunder ska kunna uträtta sina behov, om deras länkar bara går runt och runt. (n)
Som det är nu kan inte deras sida vara klar eller har jag missat något ?
Jag har aldrig tyckt om Vodafone sen de köpte upp Europolitan men dyrt och heligt lovade att de skulle få behålla sitt inarbetade namn, logga och så vidare.
Jo tjena, det tog inte ett år förrän Vodafone tog över grafiskt... :bla
konstigt att Vodafone sverige blev uppköpt, det är ju ett _väldigt_ stort varumärke i resten av världen. men men, lilla Sverige är ju inte en direkt någon stor marknad :|
Idag blev jag uppringd av Voda...eh Telenor. De ville tacka för att jag var kund (vi har abonnemang via företag) och välkomna mig till telenor. De ville säkerställa att allt fungerade samt undrade om jag hade några frågor.
Det är första gången jag kan minnas att något större företag verkligen verkar bry sig om individen och tar eget initiativ för att kolla så övergången gått bra.
De har iallafall verkligen satsat på marknadsföringen, så det stänker om det. Jag har hittills fått besked och info om bytet på olika sätt genom både brev, SMS, TV, reklampelare, internetbanners, email och genom helsidesannonser i tidningar. Telenor är ju fanimej överallt. De enda stora kanalerna som är kvar nu är ifall de antigen 1) ringer upp mig på telefon eller 2) kör reklam i radio (vilket de kanske redan gör?).