webForumDet fria alternativet

Telefoni

Bredband & telefoni

12 svar · 611 visningar · startad av filippo

Medlem sedan jan. 20032 850 inlägg
Frågan#1

Idag har jag BBB IP-telefoni privat men har ett företag på gång som till en början ska drivas hemifrån.
Jag har bara ett telefonjack, kan jag ha ett nummer till via detta?

Medlem sedan juli 20044 453 inlägg
#2

Skulle tro att du behöver införskaffa en växel isf, antingen mjukvaru- eller hårdvaruväxel. Såvida du inte menar att du bara vill ha en vidarekoppling av ett nummer till det andra. D.v.s. om du alltid ska ringa från samma nummer, oavsett om det är privat eller för företaget, så kan det ju fungera med en vanlig vidarekoppling hos din operatör.

Medlem sedan jan. 20032 850 inlägg
#3

tanken var att ha ett helt nytt nummer. Jag såg Comhem hade telefoni, har de från samma uttag som bredband och tv?

Hur fungerar antingen mjukvaru- eller hårdvaruväxel, kostnader?

Medlem sedan juli 200012 978 inlägg
#4

Comhem har ett nytt uttag i väggen. En sladd till modemet, Uttag till ethernet, USB och två telefonnummer.

Medlem sedan sep. 20011 722 inlägg
#5

Annars kan man ha ISDN? Det ger ju två olika nummer till en anknytning. Men vet inte om det finns kvar fortfarande.

Medlem sedan dec. 2004450 inlägg
#6

När Com hem nämns så vill jag bara säga att jag har bra erfarenheter av dem. Har haft det nu i två månader har inte krånglat en enda gång, men innan det så vet jag att folk har haft problem vid få tillfällen. De är ju väldigt billigt alternativ, iaf var det för mig.

Medlem sedan sep. 20005 700 inlägg
#7

Om du kör IP-telefoni så kan du ju skaffa ett abonnemang hos t.ex. Rix Telecom, sen skaffar du en ATA-dosa och kopplar in den i ditt nätverk. Koppla sedan in en av dina telefoner direkt in i ATA-dosan. Du behöver inte blanda in telefonjacken. ATA-dosan ställer du in i webbgränssnittet att registrera mot ditt Rix Telecom-abonnemang, eller vilket abonnemang du nu skaffar. Kanske går med ett extra BBB-abonnemang?

OBS. Vet att BBB iaf förut tvingade dosor att registrera mot deras IP-telefoniserver vilket inte gjorde det möjligt att registrera sig mot en annan operatör. Kontrollera detta först isåfall.

Medlem sedan dec. 2004450 inlägg
#8

Inflikar bara med att BBB var på Aktuellt idag, om att en företagare som hade valt deras IPtelefoni hade fått det väldigt tungt då det inte gick att använda telefonen. Kanske är bra om du ska starta ett företag om folk kan nå dig ? :)

Medlem sedan sep. 20005 700 inlägg
#9

Woize kanske kan vara ett alternativ?. Jag har inte provat själv så jag vet inget om hur pass bra det fungerar. Men 25kr för att få ett extra nummer. Vad jag förstår så är inga regelbundna kostnader associerat med abonnemanget. Det enda du behöver är ytterliggare än IP-telefonidosa. Sen är det bara att köra! Kanske kan vara ett billigt alternativ att börja med? Visserligen kan du bara få ett 075xxxxxxx-nummer.

Medlem sedan dec. 2004450 inlägg
#10

Comhem tar också 25 kr för ett extra nummer, om jag inte minns fel. Men det som du funderar på kanske är bättre.

Medlem sedan sep. 20005 700 inlägg
#11

meza skrev:

Comhem tar också 25 kr för ett extra nummer, om jag inte minns fel. Men det som du funderar på kanske är bättre.

Där ser man! Tillkommer det en månadsavgift på det också?
Möjligheterna är ju rätt många som det verkar iaf.

Medlem sedan juni 20019 519 inlägg
#12

meza skrev:

Comhem tar också 25 kr för ett extra nummer, om jag inte minns fel. Men det som du funderar på kanske är bättre.

Tycker det är rätt billigt om man kollar vanlig telefoni...

Medlem sedan jan. 20032 850 inlägg
#13

Jag har ju telejacket fritt så jag ska använda mig av Ventelo (www.ventelo.se), för där jag senare ska ha mitt kontor så har hela huset ventelo, de verkar bra vad jag har hört. Man måste ha F-skatt för att få dem som operatör.

268 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
125 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
141 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
124 ms — ändringar (db)