Okej det var en hg rabatt vilket är bra, eftersom det uppmuntrar ungdomar att både prata mindre i mobiltelefoner (strålning) och just att när man flyttar hemifrån så vill ju många ha fast telefon direkt.
Telia är det värsta jag vet.
Själv bytte jag till Bredbandsbolaget's IP-Telefoni i November och det har funkat bra för mig.
Har hört från många andra som skaffat det här att det strulat något fruktanvärt, att det ligger nere, samtal bryts, man kan varken ringa in eller ut etc.
Men för mig har det alltså inte varit några problem alls, det har funkat kanonbra.
Samtidigt ligger dom under Telia, 99:- / Mån, ingen anslutningsavgift etc. (Detta gäller nog inte om man inte redan har ett telefonnummer..?)
Vidare har dom en sorts prisgaranti som gör att dom alltid ligger under Telia's minutkostnad.
En sak som därimot inte är 100%-igt med Ip-Telefoni är ju att convertern behöver ström från 220-nätet, vilket i sin tur innebär att telefonen inte fungerar vid strömavbrott.
Jag vill undvika Telia. Tanken är att jag ska skaffa ett nytt telefonnummer och sedan använda mig av Glocalnet. Måste man registrera nya telefonnummer via Telia?
Jag vill undvika Telia. Tanken är att jag ska skaffa ett nytt telefonnummer och sedan använda mig av Glocalnet. Måste man registrera nya telefonnummer via Telia?
Men vid närmare eftertanke verkar det som att man än så länge måste skaffa sitt nummer hos Telia för att sedan välja en annan leverantör av fast abonnemang. Det verkar funka så även hos BBB och Tele2.
Jag ringde Telia idag, på telnr 90 200 (tack pappa, tack nitro2k01 - såg dock inte ditt svar förrän nu). Det kostar (precis som Dryden skrev) 250 kr för ett nytt telefonnummer. Sen tas en avgift ut på 125 kr/månad (precis som ade skrev).
...apropå Telia, dom jiddrar om det där på nyheterna nu, att många IP plingar så Telia inte för ut pengar för klassisk telefoni som ju är Telias byggsten... ehm... hehe... ja, Telia... dom kanske skulle hitta nån ny marknad...
Jag kommer att gå tillbaka från IP telefoni tror jag.
Man fick ju 14 dagars ångerrätt men det gällde bara i fem sekunder. Så fort man tryckte på fyrkant för att godkänna så åkte ångerrätten
Det som gör att jag kommer att gå tillbaka är kvaliten! Det är rätt mycket störande ljud tycker jag. Så Bredbandsbolaget IP telefoni är inget jag rekomnederar längre.
Kanske ComHem är rätt? Som lägst 60:- per månad!
262 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e