webForumDet fria alternativet

Varför bara 1 mbit upload?

Bredband & telefoni

10 svar · 629 visningar · startad av DeadC

Medlem sedan okt. 200431 inlägg
Frågan#1

Hej!
Jag har nu erfarenheter från Vattenfalls 8mbit där det är 1 mbit upload, jag har kollat runt lite för bättre uppkoppling, ska man ha ADSL så blir det bara 1mbit upload, men kör man LAN blir det samma som download.

Någon som vet vad det svåra är att ge mera i upload?

Medlem sedan jan. 20027 905 inlägg
#2

http://susning.nu/ADSL

Medlem sedan jan. 2004501 inlägg
#3

Har iofs sett ADSL(Tror det var WSL) med 5/5mb men då måste man bo på sin telestation typ.

Medlem sedan maj 2003924 inlägg
#4

ADSL A står för Asymetrisk.
Det finns SDSL som är symmetrisk då kan man ha 8/8 men det är inga ISP som använder den tekniken ännu.
Men sen finns ju några som kör VDSL då kan man ha högre upload. ADSL 2+ är oxå väldigt låg upload.

Medlem sedan maj 20021 466 inlägg
#5

Vet någon varför SDSL inte används? Symmetrisk bandbredd är ju nödvändig vid videokonferens t.ex.

Medlem sedan maj 2003924 inlägg
#6

Tror det är dyrare att använda den tekniken.

Medlem sedan dec. 20003 563 inlägg
#7

Ifall en bättre teknik finns uppfunnen men inte på marknaden beror det i 11 av 10 fall på pengar!

Medlem sedan maj 20021 466 inlägg
#8

Det kan också bero på att operatörerna tror att nedströmshastigheten är det enda som betyder något och därför medvetet väljer bort SDSL. Om det inte var så skulle tjänster som 100/1 inte lanseras.

Medlem sedan dec. 199919 074 inlägg
#9

En operatör väljer nog inte bort en bra tjänst/teknik för att de tycker nått om den, det handlar naturligtvis om att tekniken är för dyr för att kunna övertyga tillräckligt många svensson-users att det är värt ett par hundra extra/månaden för att kunna skicka 10 gånger snabbare än i dag & det är ju lätt att få tant Märta att begripa att hennes E-post till barn-barnet i Australien går fram 10 gånger snabbare..

Medlem sedan jan. 20027 905 inlägg
#10

Marcus E skrev:

Det kan också bero på att operatörerna tror att nedströmshastigheten är det enda som betyder något och därför medvetet väljer bort SDSL. Om det inte var så skulle tjänster som 100/1 inte lanseras.

Det handlar nog snarare om att sälja på siffran 100 Mbit än att leverera en tjänst som operatören tycker är bra. 100/1 lär väl knappt fungera i praktiken då det bara för ACK lär krävas mer än 1 Mbps uppströms i de fall man ska tanka i 100 Mbps. Således skulle en uppkoppling på exempelvis 50 Mbit i båda riktningarna fungera bättre, men enligt operatörens förmodade beräkningar ge sämre vinstmöjligheter.

Medlem sedan okt. 2004502 inlägg
#11

Det finns också en fördel för operatörerna med begränsad uppströmshastighet. Fildelningen blir inte lika intressant och så slipper man en del av det som drar mest trafik och således kostar mest.

272 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
133 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
137 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
128 ms — ändringar (db)