webForumDet fria alternativet

ADSL utan telefonabonnemang

Bredband & telefoni

11 svar · 766 visningar · startad av Marcus E

Medlem sedan maj 20021 466 inlägg
Frågan#1

När kommer man kunna ha ADSL utan telefonabonnemang?

Ny Teknik skriver att man kan slippa Telia nu (http://www.nyteknik.se/art/32773). Det var i februari.

Telias kundtjänst skriver:
"Det finns planer på förändringar angående både telefoni, bredband och bredbandstelefoni men vad min kollega menar är att inget av detta är bestämt. Inga datum, inga priser eller abonnemangsformer. Kundtjänsten har i dagsläget ingen mer information om vad som kommer hända i framtiden. Jag hoppas att vi kommer att kunna tillgodose dina behov på ett bättre sätt inom snar framtid men jag får be dig avvakta och hålla utkik på hemsidan om nyheter eller självklart kontakta oss igen längre fram. "

De har alltså ingen aning. Har ni hört något nytt?

Medlem sedan apr. 20012 427 inlägg
#2

Jag har nyligen skaffat IP-telefoni genom BBB och i och med detta sade de upp mitt abonnemang för fast telefoni hos telia, så det verkar ju som att det börjar hända grejer.

Medlem sedan dec. 199919 074 inlägg
#3

Vimsiga supporten på BBB har ingen aning heller.

Hej,
Tack för Din epost.
Beklagar den långa svarstiden.
Det stämmer att tidigare var det så. Men de kunder som sedan valde att avsluta Telia fick problem med sin uppkoppling. Därför rekommenderar vi nu våra kunder att inte säga upp sitt Telia abonnemang.

Med vänlig hälsning
Kundtjänst/ Maria
Bredbandsbolaget
https://www.bredband.com

Om du redan är kund hos Bredbandsbolaget
kan du gå direkt till din bredbandsportal
genom att klicka på denna länk: https://www.bredband.net

Visste du att Bredbandsbolaget för tredje året i rad har blivit utnämnda till Sveriges bästa bredbandsleverantör i Internet Worlds stora jämförelse av bredbandsoperatörer? Läs gärna mer om detta: <<http://sartryck.idg.se/Art/Bredband_1_IW072002.html>>

-----Originalmeddelandet från Kunden-----
> Skapare: "Birp"
> Från: admin@motorforum.nu
> Mottaget: 09/09/2004 - 13:43:23
>
> För 2 månader sen var det lugnt att säga upp fast telefoni.. Hur ska
> ni ha det?
>
> -----Original Message-----
> From: kundtjanst@bredband.com [mailto:kundtjanst@bredband.com]
> Sent: den 9 september 2004 13:04
> To: admin@motorforum.nu
> Subject: Re: Trk # 337198-0004 Fast telefon
>
>
>
> Hej Krister!
> Tack för din e-post.
>
> Vi rekommenderar inte att säga upp ditt Telia-abonnemang då det kan
> innebära tekniska problem för adsl-tjänsten.
>
> Med vänlig hälsning
> Kundtjänst/ Henric
> Bredbandsbolaget
> https://www.bredband.com
>
> Om du redan är kund hos Bredbandsbolaget
> kan du gå direkt till din bredbandsportal
> genom att klicka på denna länk: https://www.bredband.net
>
> Visste du att Bredbandsbolaget för tredje året i rad har blivit
> utnämnda till Sveriges bästa bredbandsleverantör i Internet Worlds
> stora jämförelse
> av bredbandsoperatörer? Läs gärna mer om detta:
> <<http://sartryck.idg.se/Art/Bredband_1_IW072002.html>>
>
>
> -----Originalmeddelandet från Kunden-----
> > Skapare: "Birp"
> > Från: admin@motorforum.nu
> > Mottaget: 03/09/2004 - 15:11:08
> >
> > Har ADSL 10/1 från er, kan jag säga upp min fasta telefon från Telia
> &
> > andå använda er ADSL-tjänst?
> > Hur går det till isf?
> > ********************************
> > Mvh / Krister Lindholm
> >
>

Medlem sedan juli 20044 453 inlägg
#4

Detta har ännu inte ändrat sig. Jag försökte för en månad sen och anmälde det även till Konsumenverket och Konkurrensverket. De skulle kolla vidare på det.

Medlem sedan maj 20021 466 inlägg
#5

Vi får anmäla det igen till Konsumentverket. Denna gång får det bli en gruppanmälan.

Medlem sedan apr. 20012 427 inlägg
#6

Exakt vad är det som ska anmälas? Att man får problem med uppkopplingen om man inte har kvar sitt Telia-abonnemang?

Medlem sedan juli 20044 453 inlägg
#7

Bra fråga :)

Där jag bor ligger jag på en station där endast Telia levererar bredband. Detta innebär att jag bara kan ha Telia som bredbandsleverantör och bara använda ADSL. Detta är inget problem i sig, men jag gick även över till att köra IP-telefoni från wx3 och då försvann mitt behov av att ha fast telefoni.

Min anmälan gick alltså ut på att Telia påtvingar mig en tjänst jag varken använder eller behöver, bara för att jag överhuvudtaget ska få lov att köpa en bredbandstjänst med ADSL.

Det är tekniskt fullt möjligt att köra ADSL utan att ha ett telefonabonnemang, så orsaken till att man måste ha ett abonnemang är inte teknisk. Rent officiellt är det för att Telia äger kopparledningen men det är mest en bortförklaring. Det är helt enkelt en kassako för Telia, inget annat.

Jag har även läst att folk blivit tillsagda att orsaken till att det är på detta sätt är att Telefonnumret är det enda sättet som Telia kan knyta ditt ADSL-abonnemang i sina register till just dig.

Medlem sedan juli 2002252 inlägg
#8

Polaren blev uppringd av BBB idag och blev erbjuden telefoni via telejacket... med andra ord så kan man numera slippa Telia helt även om man vill ha bredband!

Medlem sedan juli 20044 453 inlägg
#9

Det där får du utveckla. Telefoni via telejacket med ip-telefoni går ju fast du har vanligt telefonabonnemang. Jag kör det själv.

M.a.o. jag förstår inte alls din slutsats ovan.

Medlem sedan juli 2002252 inlägg
#10

Det är inte ip-telefoni utan ett vanligt telefonabonnemang som kostar 99kr/månad istället för Telias för 125kr/månad. Man kopplar tydligen in nån slags dosa mellan jacket och modemet. Han har VDSL, så om det är tillgängligt för ADSL kunder vet jag inte.

Medlem sedan juli 20044 453 inlägg
#11

Men man måste fortfarande ha ett abonnemang? Det har varit snack om ganska länge att andra operatörer ska kunna ta hand om abonnemanget istället för Telia. Problemet är ju bara att det inte hjälper oss som inte vill ha något abonnemang alls :(

Medlem sedan juli 2002252 inlägg
#12

Nej, förvisso... men detta är ju ett steg på vägen ;)

261 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.1dc6f849
121 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
135 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
123 ms — ändringar (db)