Jag har bojkottat Elgiganten av den enkla anledningen att mina produkter jag köpt där gått sönder. Allihopa.
Måste få gnälla av mig litegrann.
Jag och sambon håller på att flytta till villa och det blev dags att köpa vitvaror. Kollade in diverse olika produkter hos flera leverantörer och efter lite övervägande lutade det åt att köpa allt hos Elgiganten via deras Internetbutik (för bästa pris).
Dock fanns inte kombinationen tvätt/tork som paket inne för tillfället (torktumlaren var slut) så jag kunde inte göra en webbeställning utan uppmanades ringa Elgiganten, vilket jag också gjorde.
Ringde upp och stämde av med priserna litegrann och kollade om jag inte kunde få någon mängdrabatt då jag skulle handla rätt mycket vitvaror (kyl/frys, diskmaskin, ind.häll, tvättmaskin, torktumlare). Jag fick till svar det inte skulle vara några problem att göra något med priset.
Jag upplevde personen jag talade med som väldigt tillmötesgående. Han skulle kolla om det fanns någon annan torktumlare som kunde ersätta den jag först tittat på. Han återkom ett par dagar senare med ett förslag att beställa allt utom torktumlaren nu på en gång och sedan handla torktumlaren såfort den kommit in (till paketpris).
Bra så långt men här någonstans börjar allt som gjorde hela köpupplevelsen tråkig. När jag nu bestämt mig för att gå på deras alternativ och slutföra köp så får jag höra att det inte går att göra något på priset på vitvarorna. Däremot skulle han ordna väldigt bra priser på allt tillbehör som jag eventuellt beställer tillsammans med torktumlaren när den kommer in. Jag blir lite besviken men eftersom jag iaf måste beställa läckageskydd för kyl/frys, diskmaskin samt monteringssats för tvättpelaren och lådsockel till dito så nöjer jag mig iaf.
Så till betalningen. Jag måste betala med kort över telefon. Han vill alltså ha hela mitt kortnummer inkl. giltighetstid och de sista tre kontrollsiffrorna. Känns oerhört olustigt att uppge mitt kompletta VISA-kort till någon på telefon som dessutom har ringt upp mig och i min telefon står det "Dolt nummer". Frågar om man inte kan få en betallänk via e-post så att jag kan få göra betalningen själv men det går inte. Jag ber dessutom om hans fulla namn för att åtminstone veta vem fan jag pratar med, men p.g.a. deras företagspolicy så kan jag bara få hans förnamn. Eftersom jag vill ha just de vitvaror jag nu valt + den kommande rabatten jag faktiskt kommer att få och dessutom det faktum att jag inte kan lägga beställningen på nätet (eftersom en paketprodukt inte finns inne) så ger jag mig. Däremot väljer jag att avsluta telefonsamtalet och själv ringa upp El-giganten. Efter lite om och men får jag tag i den säljare jag pratat med och kan avsluta affären.
Idag ringer Elgiganten igen. Det är inte samma person jag haft kontakt med tidigare men hon verkar veta om läget och jag frågar uttryckligen om rabatten. Hon påstår sig känna till det. Vi lägger beställning på torktumlaren och tittar på tillbehören. Alla tillbehör jag behöver finns inne i butiken i Uppsala utom en monteringssats till tvättpelaren. Av någon outgrundlig anledning kan hon inte lägga in dessa produkter i mitt torktumlarköp så att de levereras till mig utan jag ombeds åka till Elgiganten för att köpa grejerna som de lägger undan åt mig tills de stänger ikväll.
Jag frågar henne om slutpriset på tillbehören och undrar sedan om hon dragit av någon rabatt. Det har hon givetvis inte och till slut lyckas hon få ner priset 100kr på ett av tillbehören. Wow!
Med det lilla avdraget får jag till slut en total rabatt på 0,3%! Fast å andra sidan tvingas jag själv åka och hämta tillbehören i butik.
Allt kanske kan låta störtlöjligt och ett rejält i-landsproblem men jag är så pass besviken över min köpupplevelse att jag måste få skriva av mig :)
Rabatten hade jag klarat mig utan, men lova inget från första början isåfall! :bla Nu i efterhand känns det som att han var tillmötesgående, hjälpsam och generös från början endast för att se till att få igenom ett köp. Därefter kunde han ge blanka fan i vad han tidigare lovat mig.
Jaja, nu måste jag bege mig iväg till trött-giganten för att hämta mina tillbehör...




